توصيه مطلب
۰
 
بازماندگان شهدای ولسوالی دولت‌یار:
معاون احمد که در قتل ۵۲ تن دست دارد، به محاکمه کشانیده شود!
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ میزان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۲

شماری از بازماندگان ۵۲ شهیدی که در سال ۱۳۷۲ به‌گونه دست‌جمعی از سوی معاون احمد - یک قومندان محلی ولسوالی دولت‌یار ولایت غور به قتل رسیدند، خواستار به محاکمه کشانیدن این فرمانده محلی شدند.

به‌گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) خانواده‌های شهدای ولسوالی دولت‌یار هشدار دادند که اگر دولت در قسمت به‌دادگاه کشانیدن معاون احمد کوتاهی کند، آنان خود این قمندان محلی را محاکمه صحرایی خواهند کرد.

سردار نوراحمد تقی‌زاده رئیس شورای سرداران ولسوالی دولتیار غور، امروز(چهارشنبه) در یک نشست خبری گفت: با وجود اینکه ۲۶ سال از شهادت بیش از ۵۲ جوان آنان می‌گذرد؛ اما تاکنون دولت‌های گذشته و کنونی به این قضیه رسیدگی نکرده‌است.

تقی‎زاده اضافه کرد که آنان در حکومت قبلی و حکومت کنونی بارها صدای دادخواهی خود را بلند کرده‌اند؛ اما دولت به صدای آنان پاسخ مثبت نداده‌است.

به‌گفته او؛ رئیس جمهور غنی حدود دوسال پیش فرمان بازداشت این قمندان محلی را نیز صادر کرد؛ اما این فرمان تاکنون اجرایی نشده‌است.

تقی‌زاده تصریح کرد که در سال ۱۳۷۲ معاون احمد ۵۲ تن از جوانان ولسوالی دولت‌یار را به‌بهانه مهمانی دعوت کرده و بعداً به‌گونه فجیعانه‌ی در خانه خود به قتل رسانید.

براساس گفته‌های تقی‌زاده؛ این قمندان محلی جدا از این چندین جنایت دیگری را نیز مرتکب شده، به‌گونه‌ی که قبر چندین تن از قربانیان خود را به‌دست های خودشان کنده‌است.

در همین حال خانواده‌های شهدای دولت‌یار عبدالله هیواد والی پیشین ولایت غور را برای پی‌گیری این قضیه به‌عنوان وکیل مدافع استخدام کردند.

آقای هیواد که خود نیز در این نشست خبری حضور داشت گفت جای تاسف است که دولت نتوانسته قانون را تطبیق و چند مجرم را دستگیر کند.

هیواد افزود که حدود ۲هزار جوان در ولسوالی دولت‌یار تاکید بر انتقام و محاکمه صحرایی معاون احمد دارند، اما متنفذین این ولسوالی تاکنون به‌آنان اجازه نداده‌است.

او با بیان‌اینکه ما را مجبور نسازید که قانون را بشکنانیم هشدار داد که اگر دولت به سهل‌انگاری خود ادامه بدهد؛ ممکن جوانان این ولسوالی خود معاون احمد را محاکمه کنند که در آن‌صورت متنفذین ولسوالی دولت‌یار به دولت نیز اجازه نخواهند داد که در مقابل جوانان آنان اجراآت کند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 151256
مرجع : Afghan Voice Agency(AVA