توصيه مطلب
۰
 
سرباز مبادله شده با طالبان از ارتش امریکا اخراج شد
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ عقرب ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۸

یک دادگاه نظامی در امریکا یک سرباز را به اتهام ترک وظیفه و به خطر انداختن همکارانش به اخراج از وظیفه، پرداخت یک هزار دالر جریمه در یک ماه برای مدت ده ماه و نیز تنزیل رتبه محکوم کرد.

به گزارش مانیتورینگ خبرگزاری صدای افغان(آوا) ، بویی برگدال ؛ سرباز امریکایی که چند سال پیش در بدل رهایی پنج عضو بلندپایه طالبان، از چنگ این گروه آزاد شد، از وظیفه اش اخراج شد و ده هزار دالر نیز جریمه شد.

یک دادگاه نظامی در ایالات متحده، بویی برگدال را به اتهام ترک وظیفه و به خطر انداختن هم قطارانش مجرم شناخت، اما وی را از زندان معاف کرد.

با این حال، ایگوین فیدل، وکیل مدافع برگدال می گوید او از تمامی کسانی که برای رهایی اش تلاش کرده بودند سپاس گزار است.

وی گفت: «برگدال از کسانی که به دنبال او گشتند به ویژه از کسانی که در این راه زخمی شدند سپاسگزار است. او همچنان از تمامی کسانی که برای رهایی او تلاش کردند سپاسگزاری می کند؛ به شمول پدر و مادرش، باراک اوباما و افراد نظامی و غیرنظامی دیگری که به گونۀ خستگی ناپذیر تا آخر این قضیه کار کردند.»

این در حالی است که طلوع نیوز نگاشته است: دونالد ترامپ، از رهایی پنج عضو طالبان در بدل آزادی این سرباز امریکایی انتقاد کرده و محکوم نشدن او به زندان را نیز نادرست می داند.

دونالد ترامپ در صفحه تویترش نوشته بود: «فیصله دادگاه در بارۀ برگدال، برای کشورمان یک رسوایی بزرگ است.»

اما وکیل برگدال این واکنش دونالد ترامپ را درست نمی داند.

ایگوین فیدل می گوید: «از سوی دیگر، تلاش های بی اندازه رییس جمهور ترامپ برای برانگیختن احساسات مردم، بر این قضیه سایه انداخته است. هر امریکایی از گفته های او و نیز نادیده گرفتن حقوق اولیه مردم در قانون اساسی آزرده شده است.»

بویی برگدال در سال ۲۰۰۹ میلادی پس از آن که محل خدمتش را در ولایت خوست ترک کرد از سوی طالبان ربوده شد و در سال ۲۰۱۴، در بدل رهایی پنج عضو گروه طالبان از زندان گوانتانامو، آزاد شد.

 

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 152530