توصيه مطلب
۰
 
استفاده از طیاره بدون سرنشین برای رصد آلودگی های نفتی دریاها
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ جدی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۴

هر ساله شش میلیون تن نفت در آب اقیانوس ها و دریاها در سرتاسر جهان ریخته می شود.
به گزارش  خبرگزاری آوا، یک موسسه فرانسوی که با استفاده از فناوری های فضایی بر روی اقیانوس ها مطالعه می کند، اعلام کرد با همکاری یک موسسه پرتغالی، طیاره بدون سرنشین/ پهپادهای ویژه ای برای رهگیری و رصد آلودگی های نفتی در اقیانوس ها و دریاها، در اختیار آژانس امنیت دریایی اروپا AESM قرار خواهد داد.
موسسه فرانسوی «سی ال اسCLS » در بیانیه ای اعلام کرد با آغاز همکاری مشترک با موسسه پرتغالی «تکورTekever» ، همه کشورهای اروپایی خواهند توانست از سه ماهه نخست سال ۲۰۱۷ به بعد از این فناوری جدید در رصد و رهگیری آلودگی های نفتی در دریاها و اقیانوس ها استفاده کنند".
موسسه سی ال اس که یکی از زیرمجموعه های آژانس فضایی فرانسه CNES است و موسسه مطالعات بهره برداری از دریاها در فرانسهIfremer می گویند هر ساله شش میلیون تن نفت در آب اقیانوس ها و دریاها در سرتاسر جهان ریخته می شود.
سی ال اس پیش از این هم با آژانس امنیت دریایی اروپا که مقر آن در لیسبون پایتخت پرتغال است در زمینه رصد و رهگیری آلودگی های دریایی فعالیت داشت ولی این کار را فقط با استفاده از تصاویر ماهواره ای انجام می داد.
پژوهشگران می گویند از پهپادهای شرکت سی ال اس که فاصله دو سر بال های آن ها چهار متر است و می توانند بین هشت تا ده ساعت پرواز کنند، می توان در مقابله با انواع قاچاق، صید غیرقانونی آبزیان و مهاجرت های غیرقانونی در دریاها هم استفاده کرد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 136437