توصيه مطلب
۰
 
نیمی از آوارگان عراقی به خانه‌هایشان بازگشته‌اند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ قوس ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۰

سازمان بین‌المللی مهاجرت از بازگشت نیمی از آوارگان عراقی به منازلشان خبر داده است.

به گزارش مانیتورینگ خبرگزاری آوا،  روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط به نقل از سازمان بین‌المللی مهاجرت نوشت که نیمی از آوارگان عراقی که به دلیل درگیری‌ها در این کشور آواره شده بودند، به منازلشان بازگشته‌اند.

طبق بررسی‌ها و آمارهای سازمان مذکور، تعداد آوارگانی که به منازلشان بازگشته‌اند از آغاز بحران در ماه نوامبر ۲۰۱۴ میلادی به ۲.۷۵ میلیون تن رسیده است اما ۲.۸۸ میلیون تن هنوز آواره هستند.

در همین راستا، ساندار بلاک، سخنگوی سازمان جهانی مهاجرت خاطرنشان کرد که این نخستین بار است که تعداد آوارگان بازگشته به دیارشان با تعداد کسانی که هنوز آواره هستند، برابر است و اگر این وضعیت ادامه‌دار باشد، تعداد آوارگان بازگشته به منازلشان بیشتر از تعداد آوارگان خواهد شد.

داعش یک‌ سوم اراضی عراق را در حمله گسترده در سال ۲۰۱۴ میلادی تحت تسلط خود درآورد اما نیروهای عراقی موفق شدند طی سه سال گذشته توانستند این بار دیگر بر این اراضی تسلط یابند.

طبق آمار سازمان بین‌المللی مهاجرت، اکثر آوارگان بازگشته به منازلشان از ولایت الانبار و نینوا هستند و حدود یک ‌سوم افراد بازگشته به منازلشان آسیب‌های جسمی‌ دیده‌اند.

طبق آمار و گزارش این سازمان سختی‌ اصلی پیش روی آوارگان این است که وطنشان همچنان از امنیت کافی برخوردار نیست و درگیری‌ها همچنان دایر است و مهمات عمل نکرده، مین‌ها یا گروه‌های مسلح همچنان جانشان را تهدید می‌کند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت هممچنین اعلام کرده که بیشتر آوارگان بازگشته به منازلشان از اعراب اهل تسنن و کردها هستند و این در حالی است که اقلیت ترکمان‌های سنی و شیعه، ایزدی‌ها و مسیحیان اکثرا همچنان آواره هستند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 154940