از بيست و پنجمين سالروز رحمت امام خميني با سخنراني معاون والي بلخ، رئيس شوراي علماي شيعه و رئيس شوراي ولايتي بلخ تجليل به عمل آمد.

از بیست و پنجمین سالروز رحلت جانگداز رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی(ره)، روز چهارشنبه 14 جوزا، از سوی ریاست شورای اخوت اسلامی ولایت بلخ در مسجد جامع و مصلی بزرگ سلطانیه تجلیل به عمل آمد.
به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) در این مراسم که صدها تن از علمای اهل سنت و شیعه، معاون والی بلخ، رییس شورای ولایتی، مسئولین نمایندگی سرکنسولگری ایران در مزار شریف، مسئولین دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف، مسئولین حوزه های علمیه و مؤسسات و نهادهای خصوصی علمی و فرهنگی اشتراک داشتند، سخنرانان پیرامون شخصیت، اهداف و آرمان‌های امام خمینی(ره) سخنرانی کردند.
محمد ظاهر وحدت؛ معاون والی بلخ در سخنانی گفت که نسبت به هر شرایط دیگر ما امروزه به وحدت، اتحاد، یکرنگی، همسویی و هم نظری نیاز داریم.
وی در ادامه افزود: همانگونه که قرآن شریف بر وحدت و اتحاد ما تاکید می کند، همانگونه پیامبران الهی بر ما تاکید می‌کنند که باید اتحاد و وحدت داشته باشیم، همینطور این سلسله ادامه پیدا می‌کند که شخصیت بی نظیر عالم اسلام حضرت امام خمینی(ره) در فرازهایی از فرمایشات شان همه جهان اسلام را تاکید به وحدت و اتحاد می کنند.
وحدت در ادامه بیان کرد که ایجاد وحدت و اتحاد بین مسلمانان از وظایف علمای دینی کشور می‌باشد، همانگونه که یکی از پرچم داران دینی و سیاسی عصر ما به نام امام خمینی(ره) که ما عملا شاهد کارکردها و عملکردهای ایشان بودیم وحدت را در بین جوامع اسلامی به میان آورد.
وی در ادامه افزود که امام خمینی(ره) در خانه‌ای گلی و خاکی اش کاخ نشینان را می‌طلبید و پند و نصیحت می‌کرد و ما دیدیم که این انسان خاکی چگونه حرکتی را انجام داد و چگونه کارنامه هایی را از خود به یادگار گذاشت.
معاون ولایت بلخ با اشاره به اهمیت وحدت گفت: «ما امروز نیاز شدید به وحدت و اتحاد داریم، پس بیابید باهم متحد باشیم و همدیگر را بپذیریم.»
در این مراسم حجت الاسلام جعفری؛ رییس شورای علمای تشیع در ولایت بلخ نیز گفت که تجلیل از مقام و جایگاه امام خمینی(ره) و بقیه شخصیت‌های علمی جهان اسلام یک امر استثنائی و فوق العاده و غیر منتظره نیست؛ بلکه تجلیل از شخصیت‌های اسلامی یک مسئولیت، اصالت و درس گرفتن است.
وی با اشاره به هدف از برگزاری این مراسم افزود که ما با تجلیل از شخصیت‌های مهم جهان اسلام از جمله شخصیت یگانه امام خمینی(ره) می‌خواهیم درس‌هایی را که آن بزرگوار به جهان اسلام، امت اسلام و علمای اسلامی داده اند زنده کنیم و در جامعه خود عملی سازیم.
رییس شورای علمای شیعه بلخ در ادامه گفت که امام خمینی(ره) شخصیتی است که در عصر حاضر اگر بخواهیم اسلام را درک کنیم، اسلام را بسازیم، اسلام بدون امام خمینی(ره) تعریف نخواهد شد.
در همین حال، داکتر محمد افضل حدید؛ رییس شورای ولایتی بلخ هم گفت که امام خمینی(ره) در تاریخ معاصر شخصیتی بود که برای آوردن و حاکم ساختن حکومت اسلامی در سرزمین خدا مبارزه کرد و در این مبارزه تا آخر راه، ثابت قدم باقی ماند و راه و مکتبی را ایجاد کرد که امروز ما افتخار داریم که در این راه و این مکتب پیروان بزرگی را به دنبال خود کشاند.
وی در ادامه افزود که این راه باعظمت و بابرکتی بود که امام خمینی(ره) برای مبارزه با استعمار و استبداد و اسارت انتخاب کرده بود.
رییس شورای ولایتی ولایت بلخ بیان کرد:«ما افتخار داریم که همه ساله از چنین رهبران و بزرگان اسلامی خود تجلیل به عمل می آوریم.»
وی با اشاره به شخصیت وحدت آفرین امام خمینی(ره) گفت: کسانی که می‌خواهند مسلمانان را به نام‌های شیعه و سنی از هم جدا کنند آنان دشمنان دین و آیین ما می‌باشند و ما باید بیدار و هوشیارانه عمل کنیم و به دیگر ممالک جهان نشان بدهیم که ما مسلمانان با همدیگر متحد هستیم و راه ما یکی می‌باشد.
این در حالی است که همه ساله از فرارسیدن سالروز رحلت امام خمینی(ره) در سرتاسر افغانستان به خصوص ولایت بلخ از سوی ریاست شورای اخوت اسلامی و دیگر نهادهای فرهنگی و اجتماعی تجلیل به عمل می‌آید.
گفتنی است که به همین مناسبت همایش باشکوهی با حضور جمع کثیری از باشندگان مزار شریف راس ساعت ۳ بعد از ظهر روز جمعه از سوی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف نیز برگزار می‌گردد.

Your comment

Related posts

Latest news