در افغانستان ، شمار تلفات در پنج سال گذشته تقريبا پنج برابر شده است و امريکا و متحدانش بيش از سه هزار نفر از نظاميان خود را از دست داده اند و بيش از 13 هزار نفر از نظاميان آنها نيز زخمي شدند.

در حالی که یک دهه از زمان حملات یازده سپتامبر می گذرد ، در جنگ به اصطلاح با "تروریسم "، بیش از یک میلیون نفر در سراسر جهان تاکنون قربانی شدند و هزینه سنگین جانی و مالی آن همچنان ادامه دارد. اصطلاح "جنگ با تروریسم "را نخستین بار جرج دبلیو بوش رئیس جمهور پیشین امریکا شانزدهم سپتامبر دو هزار و یک در کمپ دیوید و با هدف زمینه سازی پاسخ نظامی به حملات اسامه بن لادن به نیویورک و پنتاگون ، مطرح کرد. پس از گذشت چند هفته و ماه پس از حملات یازده سپتامبر ، دولت بوش مداخله های نظامی و اطلاعاتی خود را در سراسر جهان آغاز کرد و تهاجم به افغانستان نیز اکتبر سال دو هزار و یک با هدف سرنگونی رژیم طالبان آغاز شد. 

به گزارش واحد مركزي خبر ايران،‌ پایگاه اینترنتی " گلوبال ریسرچ " در ادامه این مقاله که به قلم تام کلونان و در آستانه سالگرد حملات یازده سپتامبر امریکا نوشته شده، می نویسد: در ژانویه سال دو هزار و دو میلادی ، امریکا عملیات نظامی خود را برای مقابله با گروه های جماعت اسلامی و ابوسیاف در سراسر فیلیپین ، اندونزی و جزیره باسیلان آغاز کرد .

اکتبر سال دو هزار و دو ، ارتش امریکا عملیات نظامی افریقا را با هدف شناسایی و تخریب شبکه های تروریستی القاعده از جیبوتی آغاز کرد که در کشورهای سومالی ، اتیوپی ، چاد و نیجر ادامه یافت و دامنه آن به مرکز افریقا و صحرای جنوب افریقا گسترش یافت.

امریکا در مارس دو هزار و سه به عراق حمله کرد اما این بار هدف آن نسبت به دیگر مداخله های نظامی این کشور چندان آشکار نبود.

در آن زمان به نظر می رسید گزارش های اطلاعاتی ضد و نقیض درباره تسلیحات کشتار جمعی عراق ، انگیزه اصلی حمله به این کشور باشد. مرحله نخست این عملیات نظامی با حضور دویست هزار نیروی ائتلافی برای سرنگونی رژیم صدام حسین آغاز شد .

صدام دستگیر ، محاکمه و به دار آویخته شد اما هیچ سلاح کشتار جمعی در عراق پیدا نشد. در حالی که یک دهه از حملات به برج دوقلوی امریکا می گذرد ، عملیات نظامی این کشور تحت عنوان جنگ با تروریسم "در چندین قاره جهان از شاخ افریقا تا یمن ، عراق ، افغانستان و پاکستان همچنان ادامه دارد. اصطلاح جنگ با تروریسم "اکنون وارد تمام زبان ها شده است و همه فعالیت ها از کنترل های امنیتی در فرودگاه ها تا حملات هواپیماهای بدون سرنشین در پاکستان را شامل می شود. این جنگ ها تاکنون هزینه سنگینی برای دولت امریکا و ناتو داشته است.

در جنگ عراق ، امریکا و متحدان آن تقریبا پنج هزار نفر از نیروهای خود را از دست دادند.

بیش از سی و دو هزار نفر نیز زخمی شدند.

در افغانستان ، شمار تلفات در پنج سال گذشته تقریبا پنج برابر شده است و امریکا و متحدانش بیش از سه هزار نفر از نظامیان خود را از دست داده اند و بیش از سیزده هزار نفر از نظامیان آنها نیز زخمی شدند. آمارها نشان می دهد بیش از ده هزار نظامی خارجی در عراق و افغانستان کشته و زخمی شده اند. از سوی دیگر آمار خودکشی در بین نظامیان امریکایی از زمان وقوع حملات یازده سپتامبر بیش از دو برابر شده است.

بهای این جنگ بویژه برای غیرنظامیان نیز بسیار سنگین بوده است.

نشریه لانست اخیرا گزارش داد دست کم ششصد و پنجاه و پنج هزار غیرنظامی عراق در عملیات نظامی این کشور کشته شده اند. آمارها همچنین نشان می دهد دست کم چهار هزار غیرنظامی افغان نیز در عملیات نظامی امریکا و متحدانش در افغانستان کشته شده اند. کمیته تحقیقات کنگره امریکا در گزارش ماه مارس سال دو هزار و یازده خود اعلام کرد عملیات نظامی خارجی امریکا از زمان حملات یازده سپتامبر تاکنون برای مالیات پردازان امریکایی یک تریلیون و سه صد میلیارد دلار هزینه داشته است که سالیانه حدود یکصد و سی میلیارد دلار می شود. در حال حاضر هزینه عملیات نظامی امریکا در مناطق مختلف سراسر جهان روزانه سه صد و هشتاد و شش میلیون دلار است که به عبارتی دیگر چهار هزار دلار در هر ثانیه می شود.

Your comment

  • AvaAdvertisement

Related posts

Latest news

  • AvaAdvertisement