کرزي گفت: تلاش مي کند که کار ادارات مبارزه با فساد مستقلانه و بدون دخالت انجام شود، البته کار آنها بدون انگيزهء سياسي باشد.

جان کری گفت: قول حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان برای دخالت نکردن دولت در تحقیقات واحد های ضد فساد بسیار مهم است. 
جان کری سناتور آمریکایی و رئیس کمیته روابط بین الملل سنای آمریکا در گفتگوی اختصاصی با شبکه  سی ان ان گفته است که یکی از موضوعات مثبت سفر و گفتگو با رئیس جمهور افغانستان این بود که کرزی برای اولین بار به صورت علنی تعهد خود را درباره انجام تحقیقات گروه های ضد فساد درباره فساد و جرائم عمده بدون دخالت و نفوذ دولت اعلام کرد و این بسیار مهم است.
سناتور جان کری پس از سفر روز سه شنبه دوباره به کابل برگشت و دیروز برای دومین بار طی چند روز گذشته با رییس جمهور کرزی در قصر گلخانه ملاقات کرد.
 سناتور جان کری که قبل از آغاز سفر به کشور سیلاب زده پاکستان به افغانستان رفت، اظهار داشت او روز جمعه به خواهش رییس جمهور کرزی دوباره به کابل برگشت، زیرا رییس جمهور کرزی می خواست درباره فساد اداری بیشتر صحبت کند. 

 در دیدار سناتور کری با رئیس جمهور کرزی، بحث های صریح و سازنده روی مسائل مختلف صورت گرفت. طرفین در مورد موضوعات مورد علاقه افغانستان و امریکا و نیز در مورد راه های بیرون رفت از چالشها بشمول اتخاذ اقدامات عملی برای ختم تلفات ملکی در جریان عملیات های نظامی، بازنگری روند جنگ با تروریزم با تمرکز بر تهدیدات برخاسته از پناه گاهای تروریستان، تحقق موثر اهداف مشترک مبارزه با فساد اداری در هر دو جانب و افزایش شفافیت به هدف جلب اعتماد مردم افغانستان اعم از موثریت حکومت افغانستان و میکانیزم های ارائه قراردادها و مصرف پول از سوی همکاران بین المللی، تاکید کردند. 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،هردو جانب همچنان توافق کردند که رسیدگی جامع به مشکل فساد اداری و عوامل ان در هر دو طرف به منافع مشترک امنیتی حکومت افغانستان و همکاران بین المللی آن می باشد.
 سناتور کری از اقدامات مثبت و تلاش های که تا اکنون از سوی دولت افغانستان و رئیس جمهور کرزی انجام شده است، قدردانی کرد و بر تداوم تطبیق تعهدات مهم کنفرانس های کابل و لندن تاکید کردند.

 رئیس جمهور کرزی یکبار دیگر از جامعه جهانی خواست تا تمامی نهاد های موازی را که حاکمیت حکومت افغانستان را تضعیف می‏کنند، از میان بردارند.
وی در کنفرانس خبری مشترک اظهار داشت که تصمیمش در این رابطه تغییر نکرده است.
رییس جمهور کرزی گفت:
« در رابطه با شرکت های خصوصی امنیتی که من تا حدی خواهان انحلال آنها در ظرف چهار ماه می باشم، تصمیم در حکومت افغانستان نهایی است و من امیدوارم که شرکای بین المللی ما هم در این ساحه کمک کنند.» 

 سناتور کری نیز از حمایت کامل حکومت امریکا از فرمان رئیس جمهور کرزی برای انحلال شرکت های خصوصی امنیتی اطمینان داد.

رئیس جمهور کرزی روز سه شنبه چند ساعت بعد از ملاقات با جان کری، فرمانی را در مورد شرکت های امنیتی خصوصی صادر کرد. 

 
رئیس جمهور کرزی و سناتور جان کری همچنین بر اهمیت تقویت ریاست مبارزه با جرایم سنگین و اداره تحقیقات حساس تاکید کرده توافق نمودند که برای این دو اداره چهارچوب مناسب قانونی در مطابقت با قانون اساسی افغانستان و ارزش های حقوق بشری ایجاد گردد. 

هر دو جانب توافق کردند که این دو اداره به عنوان ادارات مستقل افغانی توسط افغانها اداره شده و باید بتوانند ماموریت شانرا به هدف گسترش شفافیت و مبارزه با فساد عاری از هرنوع مداخلات خارجی و یا نفوذ سیاسی انجام دهند
رئیس جمهورکرزی در این رابطه اظهار داشت، تلاش می کند که کار این ادارات مستقلانه و بدون دخالت انجام شود، البته کار آنها باید کدام انگیزهء سیاسی نداشته باشد.

آقای کری نیز اظهار داشت که تعهدات رییس جمهور کرزی در این رابطه تا حدی وی را آسوده کرده است.
وی در ادامه گفت: «  رییس جمهور و اعضای حکومتش تعهد کردند که در روزهای بعد اقدامات جدی را برای استقلال عمل در کارها و فعالیت های گروه مبارزه با جنایات سنگین اتخاذ کنند.


Your comment

  • AvaAdvertisement

Related posts

Latest news

  • AvaAdvertisement