600 نظامي از روسيه، قزاقستان، قرقيزستان و تاجيکستان در اين مانور حضور خواهند داشت .

مانور سازمان پيمان امنيت دسته جمعي در تاجيکستان برگزار مي شود
مانور نظامي "سازمان پيمان امنيت دسته جمعي" از 20 تا 24 آوريل 2010 (يکم تا پنجم ماه ثور 1389) در خاک جمهوري تاجيکستان برگزار خواهد شد. 

خبرگزاري هاي تاجيکستان امروز با اعلام اين خبر به نقل از "اولگ يوشکوف" ، سخنگوي پياده نظام ارتش روسيه نوشتند: کشورهاي روسيه، قزاقستان، قرقيزستان و تاجيکستان در اين مانور حضور خواهند داشت .
قرار است نيروهاي واکنش سريع کشورهاي آسياي مرکزي در اين مانور که "روبيژ (مرز) 2010" نام گرفته است، عمليات مشترک ضد تروريستي را تمرين کنند.
يوشکوف افزود: 600 نظامي از کشورهاي آسياي مرکزي و روسيه در اين مانور نظامي حضور خواهند يافت.
فرماندهي اين مانور نظامي را "شير علي خيرالله اف" وزير دفاع تاجيکستان بر دوش خواهد داشت.
ممکن است ازبکستان در اين مانور نظامي سازمان پيمان امنيت دسته جمعي در قلمرو تاجيکستان شرکت نکند. 

به گزارش ایرنا، توافقنامه ايجاد سازمان امنيت دسته جمعي در ماه مه 1992 ميلادي (ثور 1371) توسط برخي کشورهاي عضو جامعه همسود شوروي سابق از جمله روسيه، ارمنستان، قزاقستان، تاجيکستان، قرقيزستان آذربايجان و روسيه سفيد امضا شد و بر مبناي آن سازماني نظامي متشکل از اين کشورها شکل گرفت. 

قرارداد مزبور شامل همکاري کشورهاي عضو در عرصه‌هاي مختلف نظامي، از جمله ايجاد سامانه پدافند ‌هوايي اين کشورها است و روسيه به عنوان موسس اين پيمان در تلاش است تا با استفاده از آن به حضور نظامي خود در جمهوري سابق شوروي تداوم بخشد. 

اين پيمان به عنوان نخستين پيمان امنيت دسته جمعي پس از فروپاشي شوروي عملا توانسته است هژموني روسيه را در آسياي مرکزي و قفقاز حفظ کرده و شرايطي را به وجود آورد که بسياري از مناقشات اين مناطق مانند جنگ قره باغ و جنگ داخلي تاجيکستان، ولو بصورت موقت، از ميان برود.

Your comment

  • AvaAdvertisement

Related posts

Latest news

  • AvaAdvertisement