شرکت هاي امنيتي با به کارگيري بهترين نيروهاي انساني مانع از حضور آنان در اردو و پليس و بالطبع ضعف آن ها مي شوند .

رئیس جمهور کرزی در گفتگو با برنامه‏ی "This Week " شبکه ABC ضمن دفاع از تصمیمش در خصوص انحلال شرکت امنیتی خصوصی  اعلام کرد: فعالیت این شرکت‏ها در افغانستان مانع پیشرفت اردو و پلیس ملی می‏شوند.
 حامد کرزی گفت ، شرکت های امنیتی با به کارگیری بهترین نیروهای انسانی مانع از حضور آنان در اردو و پلیس و بالطبع ضعف آن ها می شوند و به همین علت دستور آغاز روند انحلال این شرکت ها را صادر کرده است. 
 وی اظهار داشت، شرکت های امنیتی خارجی و داخلی چهل تا پنجاه هزار نفر را به خدمت گرفتند ، علاوه بر هدر رفتن میلیارد ها دلار ، همچنین مانع بزرگی برای پیشرفت موسسات امنیتی افغانستان اعم از پلیس و ارتش هستند.
 رئیس جمهور کشورمان افزود :" چه مشوقی و محرکی باعث پیوستن جوان افغانی به پلیس می شود زمانی که وی می تواند در شرکت های امنیتی خصوصی که از تسهیلات و آزادی بیشتر و انضباط کمتری برخوردارند مشغول به کار شود؟" 
کرزی همچنین این شرکت ها را دارای سیستم و نظام امنیتی موازی با دولت افغانستان دانست. وی شرکت های امنیتی را به فساد ، سرقت و در تنگنا قرار دادن شهروندان افغان متهم کرد و حتی گفت برخی از آن ها به گروه های تروریستی شبانه تبدیل می شوند.
 رئیس جمهورتاکید کرد: با شرکت هایی که تامین کننده جان و مال دیپلمات ها و سازمان های بشردوستانه فعال در کشور هستند با انعطاف و نرمی رفتار خواهد شد. 
کرزی تصریح کرد " البته تاکید می کنم با شرکت هایی که در کوچه ، بازار و خیابان فعالیت می کنند و باعث دردسر می شوند هرگز تسامح و تساهل نخواهیم کرد." 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهورکرزی روز شنبه در نخستین اقدام برای جلوگیری از ادامه فعالیت شرکت های امنیتی خصوصی در کشور دستور تهیه فهرستی از این شرکت ها را صادر کرد.

Your comment

  • AvaAdvertisement

Related posts

Latest news

  • AvaAdvertisement