مدير دفتر نخست وزير عراق روز گذشته اعلام کرد: عراق منتظر پاسخ نهائي آمريكا در مورد اصلاحات خواسته شده از سوي عراق در مورد پيمان امنيتي بين دوكشور است و انتظار دارد در اسرع وقت پس از پايان انتخابات در اوايل هفته آينده اين پاسخ داده شود
يكي ديگر از مقامات رسمي عراق هم روز گذشته گفت که آمريكا اعلام نموده غیر از شرط كنترل سربازان و پيمانكاران آمريكايي توسط دولت عراق، تمام شرايط خواسته شده توسط دولت عراق را لحاظ مي نمايد. 

این مقام عراقی كه ياسين مجيد ناميده ميشود در ادامه گفت: دولت آمريكا پس از پايان انتخابات بايد پاسخ قطعي عراق را بدهد و رئيس جمهور انتخاب شده ( چه باراك اوباما باشد و چه مك كين ) بايد در اسرع وقت تكليف اين پيمان امنيتي را مشخص نمايد . 

مقامات حقوقي عراق مي گويند كه اين پيمان براي نهائي شدن به تصويب مجلس نياز دارد و مجلس نيز تصويب آنرا مشروط به لحاظ شرايط و خواسته هاي عراق در اين قرارداد نموده كه مهمترين آن در كنترل داشتن نيروهاي آمريكايي مستقر در عراق و نيز كنترل مقاطعه كاران آمريكائي دراين كشور است . 

پارلمان عراق بايد قبل از پايان مدت ماموريت نيروهاي سازمان ملل در پايان سال ميلادي اين قرارداد را به تصويب برساند. چرا كه اين مدتت، پایان زمان قانوني براي حضور نيروهاي تحت امر اين سازمان در عراق می باشد .
بدون تصويب پارلمان حضور نيروهاي آمريكائي در عراق مشروعيت خود را از دست خواهد داد و بناچار بايد ماموريت اين نيروها نيز به حالت تعليق درآيد . 

آينده اين نيروها بستگي به فردي دارد كه در ماه ژوئن بر كرسي رياست جمهوري در آمريكا تكيه بزند . 

چنانچه مك كين اين كرسي را تصاحب كند خواستار ادامه روند كنوني و بلكه تشديد آن مي باشد و اين در حاليست كه اوباما مخالف اقدامات نظامي است و معتقد است كه مذاكره در مورد مفاد پيمان نامه امنيتي با دولت عراق بعنوان سياست خارجي اين كشور در چهارچوب تعيين يك برنامه زمان بندي شده جهت خروج نيروهاي آمريكائي از عراق بايد در پيش گرفته شود . ناگفته نماند كه اوباما نيز معتقد است كه اين قرارداد در نهايت بايد به تصويب مجلس سنا برسد .
در بين خواسته هاي عراقيها آنچه كه مشهود است درخواست اين كشور از آمريكا در جهت تضمين عدم استفاده از خاك اين كشور در حمله به كشورهاي همسايه عراق است.
همچنین تغيير در بخشي از اين قرارداد امنيتي كه به نيروهاي آمريكائي اجازه ماندن در اين كشور را تا سال 2011 ميدهد بخشی از خواسته های عراقی هاست.
يكي ديگر از مفاد خواسته شده توسط مقامات عراقي جهت اصلاح در اين قرارداد عدم مصونيت قضائي نيروهاي آمريكائي به هنگام ارتكاب اعمال خلاف قانون است. چيزي كه آمريكائيها بشدت از آن طفره مي روند. چرا كه در حال حاضر در صورت انجام جرمي توسط نيروهاي آمريكائي، اختيارات مقامات قضائي امریکا در محاكمه اين نيروها بسيار محدود است .
مقامات عراقي خواستار يك كميته مشترك بين عراق و آمريكاست كه به تخلفات اين نيروها رسيدگي كنند و با توجه به نوع جرم ارتكابي بايد مجرم حداقل به انفصال از خدمت و يا ماموريت محوله محکوم گردند .
يكي ديگر از مسئولين دفتر نخست وزير عراق گفت : طي ديداري كه نوري المالكي با مقامات رسمي آمريكا در روز شنبه داشت، آمريكائيها تمامي شرايط عراق بجز عدم مصونيت قضائي نیروهایش را پذيرفته اند. اگرچه نخست وزير عراق تلاش نموده است تا مقامات آمريكائي اين شرط را نیز بپذیرند، ولي تا كنون موفق به انجام آن نشده است .
 
سخنگوي سفير آمريكا در عراق خانم سوزان زياده گفت : آمريكا در حال حاضر با دقت تمام مسائل تغييرات كابينه در عراق را دنبال مي كند و بزودي به اين خواسته عراقيها پاسخ خواهد داد . 

در عين حال مقامات رسمي آمريكا اعلام نموده اند كه مذاكره بر سر مسئله مصونيت قضائي نيروهاي آمريكائي جزء مسائل غير قابل مذاكره است و خط قرمز اين كشور در اين مسئله ناميده مي شود.
جلال طالباني رئيس جمهور عراق هم گفته است : هنوز در بين عراقيها توافق كلي براي پذيرش اين توافق نامه صورت نگرفته است اما اميدوار است كه در هفته هاي آينده نتايجي حاصل شود . 

وي كه در يك مصاحبه تلويزيوني با شبكه دولتي عراق سخن مي گفت اظهار داشت : اگر طرفهاي آمريكائي با اصلاحات خواسته شده توسط دولت عراق موافقت نمايد قطعا اين پيمان يك افتخار و مايه مباهات خواهد بود . 

بسياري از مقامات عراق در اظهار نظرهاي شخصي خود گفته اند كه ما نيازمند آن هستيم كه امنيت حاصله در دو سال اخير در عراق تا زماني كه نيروهاي عراقي بتوانند كنترل كامل اين كشور را در دست بگيرند توسط نيروهاي آمريكائي تضمين گردد و اين در حاليست كه برخي ديگر از مسئولين عراقي بدليل نگراني از واكنش شديد برخي از عراقيها كه مخالف اقامت نيروهاي خارجي در اين كشور هستند ، تمايلي چنداني به باز شدن بابي جديد دراين قرار داد از خود نشان نداده اند . 

مقامات عراقي هم اكنون اطمينان بيشتري در مورد مسئله امنيت در عراق حاصل كرده اند بويژه اينكه هم اكنون نيروهاي سني در مقابل شورشيان طالب قد علم كرده ونيروهاي شيعه مستقر در بغداد و جنوب اين كشور از بهار گذشته هيچ مشكلي نداشته اند .
منبع : اسيوشيتد پرس
مترجم : سرويس ترجمه آوا
كد 1

Your comment

  • AvaAdvertisement

Related posts

Latest news

  • AvaAdvertisement