معاون رييس جمهوري و رييس سازمان حفاظت محيط زيست ايران گفت: در سفر رييس جمهور افغانستان به ايران بر تشکيل کارگروه مشترک بين دو کشور براي حفاظت از تالاب هامون تصميم گيري شد.

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران گفت: در سفر رییس جمهور افغانستان به تهران بر تشکیل کارگروه مشترک بین دو کشور برای حفاظت از تالاب هامون تصمیم گیری شد.
به گزارش خبرگزاری آوا،معصومه ابتکار گفت که قرار است با تشکیل این کارگروه شرایط تالاب هامون بررسی و یک برنامه همکاری مشترک تهیه و تدوین شود که در تلاشیم هر چه زودتر شکل گیرد.
وی تاکید کرد:مشکل ما در منطقه بحث های امنیتی درکشور افغانستان است که امیدواریم بتوانیم با همکاری های محیط زیستی امنیت را ارتقاء و از اکوسیستم طبیعی حفاظت کنیم.
معاون رییس جمهوری ایران اظهار کرد: تالاب هامون هم برای اهالی بومی ایران و هم افغانستان از اهمیت زیادی برخودار است، البته حوضه آبی هامون دارای ارزش جهانی است و یک میراث مشترک جهانی است.
ابتکار با تاکید بر حفاظت از تالاب هامون گفت: این تالاب تاثیر فراوانی بر محیط زیست منطقه، آب و هوا و وضعیت معیشتی مردم بومی دارد بنابراین گسترش همکاری های مشترک از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی با اشاره به بروز پدیده گرد و غبار در منطقه اظهار کرد: این پدیده کشورهای ایران و افغانستان را درگیر کرده است بنابراین مقابله با آن نیاز به همکاری های دو و چند جانبه دارد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران در گفتگو با ایرنا اظهار کرد: در دیدار با اشرف غنی؛ رییس جمهور افغانستان علاوه بر گفت و گو در مورد تالاب هامون درباره حفاظت از هوبره که پرنده ای در خطر انقراض است نیز تبادل نظر شد.
تالاب بین المللی هامون در ولایت سیستان و بلوچستان واقع شده است، این تالاب از سه دریاچه کوچک به نام های هامون پوزک، هامون صابری و هامون هیرمند تشکیل شده است که در زمان فراوانی آب به هم متصل می شوند و تالاب هامون را تشکیل می دهند.
رودخانه هیرمند شریان اصلی ورود به هامون و رودخانه های خاش رود، فراه، هاروت رود، شور رود، حسین آباد و نهبندان به هامون می ریزند.
وسعت تالاب هامون در زمان پرآبی ۵۶۶۰ کیلومتر مربع است که از این مقدار ۳۸۲۰ کیلومتر مربع متعلق به ایران و بقیه متعلق به افغانستان است.
تالاب هامون وابسته به رودخانه هیرمند است و این وابستگی باعث شده است تا هرگونه نوسانات در میزان آب آن، مشکلاتی را برای کل سیستم بوجود آورد.
تالاب هامون مدتهاست با بحران بی آبی روبروست و خشک شدن بخش های وسیعی از آن موجب به وجود آمدن مشکلات مختلف زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی در سطح منطقه شده است.

Your comment

  • AvaAdvertisement

Related posts

Latest news

  • AvaAdvertisement