ناکامي در تصويب طرح عضويت فلسطين "منجر به انفجار دور تازه‌اي از خشونت‌ها در سرزمين‌هاي اشغالي و خاورميانه خواهد شد."

يک کارشناس امور خاورميانه در گفت‎وگو با سايت شبکه پرس تي‌وي تصميم‌گيري درباره طرح شناسايي کشور مستقل فلسطين را آزمايشي تاريخي سختي براي سازمان ملل دانسته است. 

حسن هاني‌زاده با اشاره به حمله اخير به سفارت‌هاي رژيم اسراييل در قاهره و امان و همچنين رياست قطر و معاونت ايران بر مجمع عمومي سازمان ملل و حمايت اتحاديه عرب از تاسيس کشور فلسطين گفت: "در چنين فضايي جامعه جهاني و به ويژه سازمان ملل با آزمايش تاريخي سختي مواجه هستند."

وي افزود: "ناکامي سازمان ملل در تصويب پيشنهاد عضويت فلسطينيان در نشست قريب‎الوقوع مجمع عمومي سازمان ملل تحت تاثير امريکا و غرب، چالش‌هاي زيادي براي اين سازمان به همراه خواهد داشت."

در ادامه اين مقاله آمده است: "جوانان عرب مي‌پرسند که چگونه سازمان ملل عضويت سودان جنوبي را ظرف چند ساعت تصويب کرد، اما از تاييد عضويت فلسطينيان خودداري مي‌کند."

اين کارشناس مسائل خاورميانه همچنين هشدار داده است که عواقب ناکامي سازمان ملل در تصويب طرح عضويت فلسطين "منجر به انفجار دور تازه‌اي از خشونت‌ها در سرزمين‌هاي اشغالي و منطقه عربي در خاورميانه خواهد شد."

بان کي‌مون، دبير کل سازمان ملل متحد حمايت خود را از تشکيل کشور مستقل فلسطيني اعلام و تأکيد کرده است، مسأله فلسطين بسيار به تأخير افتاده است.

دبيرکل سازمان ملل روز جمعه (18 شهريور، 9 سپتامبر) با اشاره به اين که موافقت دبيرکل سازمان ملل به تنهايي در به رسميت شناخته شدن يک کشور مؤثر نيست، تصريح کرد: "شناسايي يک کشور مسأله‌اي است که بايد توسط اعضاي جامعه بين‌المللي صورت پذيرد. بنابراين اين مربوط به کشورهاست که (استقلال) يک کشور را به رسميت بشناسند يا خير."

اين اظهارات در حالي مطرح شد که يک روز قبل از آن بسياري از فلسطيني­ها با شرکت در "کمپين ملي براي فلسطين: يکصد و نود وچهارمين کشور" حمايت بان کي مون را از مردم فلسطين خواستار شدند.

تشکيلات خودگردان فلسطيني در ابتداي امسال (2011 ميلادي) اعلام کرد، در نشست سالانه مجمع عمومي سازمان ملل متحد که قرار است 20 سپتامبر برگزار شود، طرح تشکيل کشور مستقل فلسطيني را براي تصويب مطرح کند.

در همين حال، نماينده ويژه امريکا در خاورميانه روز چهارشنبه به رام‌الله سفر کرد تا تشکيلات خودگردان را از تلاش براي به رسميت­ شناخته شدن کشور مستقل فلسطيني در مجمع سالانه سازمان ملل بازدارد.

فلسطيني‌ها مي‌گويند، کشور مستقل فلسطين شامل کرانه باختري و نوار غزه به پايتختي قدس شرقي خواهد بود. تشکيلات خودگردان مي­گويند، بيش از 130 کشور، فلسطين مستقل را به عنوان عضو جامعه‌بين‌الملل و بر اساس مرزهاي 1967 (مرزهاي پيش از اشغال) به رسميت مي­شناسند.

اين درحالي است که دولت امريکا در ادامه حمايت از رژيم اسرائيل بارها تهديد کرده است با استفاده از حق وتو خود در شوراي امنيت سازمان ملل، طرح تشکيل کشور فلسطيني را وتو خواهد کرد.

Your comment

Related posts

Latest news