مقامات در ولايت سرپل مي‌گويند که آمار مبتلايان به ويروس کرونا در اين ولايت به ?? نفر رسيده و اگر توجه جدي صورت نگيرد و مردم به نکات صحي عمل نکنند، احتمالا وضعيت نگران‌کننده و بدتر خواهد شد.

مقامات در ولایت سرپل می‌گویند که آمار مبتلایان به ویروس کرونا در این ولایت به ۹۹ نفر رسیده و اگر توجه جدی صورت نگیرد و مردم به نکات صحی عمل نکنند، احتمالا وضعیت نگران‌کننده و بدتر خواهد شد.
 
خبرگزاری صدای افغان(آوا )-بلخ: داکتر محمدامین صدیق معاون صحت عامه ولایت سرپل به خبرنگار صدای افغان گفت: در ولایت سرپل با کمک و همکاری دولت، شفاخانه بیست بستر برای تداوی مریضان مبتلا به کرونا در حال فعالیت می‌باشد و ۲۰ مبتلا به این بیماری در این شفاخانه تحت تداوی و قرنطین به سر می‌برند.
 
صدیق افزود: تعداد دیگری از  بیماران مبتلا به کرونا، در خانه‌هایشان نگهداری و دوره قرنطینه خود را سپری می‌کنند.
 
او گفت: در شفاخانه بیست بستر تداوی بیماران مبتلا به ویروس کرونا، ۲۰ نفر کارمند صحی مسلکی و خدماتی از مریضان نگهداری می‌کنند.
 
معاون صحت عامه این ولایت از ادامه نیافتن قرنطین در شهر سرپل و رعایت نشدن نکات صحی از سوی  شهروندان، وضعیت را نگران کننده خواند و گفت که بیشتر از 60 درصد مردم شیوع ویروس  کرونا را جدی نمی‌گیرند.
 
او بیان کرد که در ولایت سرپل برای تداوی، اطلاع رسانی و ضدعفونی کردن شهر و فراهم آوری تجهیزات و وسایل صحی مانند ماسک و دستکش در وضعیت کرونایی و ایام قرنطینه، چهار میلیون افغانی پول اختصاص داده شده است، که در شفاخانه ولایتی و شفاخانه بیماران کووید 19 مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
این مقام صحت سرپل گفت: در شش ولسوالی و مرکز شهر سرپل توسط تیم های تبلیغاتی برای مردم در مورد شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی و رهنمایی شده و تیم‌های اسکرنینگ در تمام دروازه‌های دخولی و خروجی این ولایت برای چک کردن مسافرین در حال فعالیت می باشد.
 صدیق افزود: برای افراد مشکوک و مبتلا به ویروس کروونا قرنطین خانگی توصیه شده و با اخذ شماره تماس‌شان از سوی کارمندان صحی، وضعیت صحی آنان مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 
معاون ریاست صحت سرپل معتقد است که باید شهر سرپل با افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا، به مدت دو هفته دیگر هم قرنطینه شود و دولت در راستای ادامه قرنطین و برخورد جدی با افرادی که مبتلا به این ویروس هستند، اقدامات لازم را با صحت عامه ولایت سرپل روی دست بگیرند، تا از بحران بزرگی در این ولایت  جلوگیری شود.
 
ذبیح الله امانی سخنگوی  والی سرپل نیز به آوا می‌گوید که شیوع ویروس کرونا همه مردم را نگران کرده و شهروندان سرپل نسبت به این بیماری بی پروا هستند.
 
وی هشدار داد که اگر توجه جدی صورت نگیرد و مردم به نکات صحی عمل نکنند به احتمال زیاد وضعیت نگران کننده و بدتر خواهد شد.
 
امانی از باشندگان سرپل می‌خواهد از گشت وگذار زیاد و بی مورد در سطح شهر جلوگیری کنند که هم خودشان و هم دیگران از مبتلا شدن به این ویروس در امان باشند‌.
 
او گفت که در مناطقی که تحت تسلط مخالفان دولت قرار دارد، مراسم دستاربندی تجمعات و نمازهای پنجگانه به صورت عادی ادامه دارد و هیچ یک از موارد صحی را رعایت نمی‌کنند.
 
سخنگوی این ولایت گفت: برای پنج هزار فامیل مستحق در ایام قرنطین بیشتر از ده روز نان خشک توزیع شده و مقام‌ها روند توزیع نان خشک را متوقف کردند و به مستحقین آرد توزیع می‌کنند.
 
نورآغا فیضی مسوول مطبوعاتی پلیس سرپل نیز به خبرنگار آوا گفت: قوماندانی امنیه ولایت سرپل در وضعیت کرونایی و ایام قرنطینه با شهرداری برای بستن دکان‌ها و ممنوع کردن گشت و گذار در شهر همکاری کرده است.
 
شایان قابل ذکر است که با وجود اینکه آمار مبتلایان به ویروس کرونا در این ولایت بیشتر شده، اما مردم به کارهای روزمره خود به روال عادی ادامه می‌دهند که زمینه برای افزایش بیماری کرونا و وضعیت بحرانی بیشتر شده است.

Your comment

Related posts

Latest news