به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)_بین الملل، اوغوزخان ارطغرول، سفیر ترکیه در کابل  با اشاره به توافق آمریکا و گروه طالبان افغانستان اظهارداشت: ترکیه در صورتی که نیاز باشد حاضر است از برگزاری مذاکرات میان دولت افغانستان و طالبان میزبانی کند.

ارطغرول همچنین با اشاره به توافق مذکور که در تاریخ 29 فوریه سال جاری بین آمریکا و طالبان در قطر امضا شد، گفت: پس از این گام درست که در راه صلح پایدار برداشته شده است، تلاش‌هایی وجود دارد که باید انجام شود.

وی همچنین با بیان اینکه در این راستا مذاکرات بین طرف‌های افغانستان نیز باید آغاز شود، گفت هیئت مذاکره کننده با طالبان باید از سیاسی‌ها، رهبران، زنان و جوانان متشکل شود.

سفیر ترکیه با تاکید بر اینکه برای برقراری صلح پایدار در افغانستان به خصوص حمایت کشورهای منطقه ضروری است همچنین گفت: "ما به عنوان ترکیه اگر از طرف افغان‌ها برای محل برگزاری مذاکرات درخواستی ارائه شود حاضریم نقش خود را ایفا کنیم".

ارطغرول همچنین با اشاره به توافق میان آمریکا و طالبان بر لزوم بررسی دقیق متن این توافق‌نامه و پایبندی به مفاد آن تاکید کرد.

وی همچنین درباره حضور نیروهای ناتو در افغانستان گفت: "ترکیه جایگاه ویژه‌ای در افغانستان دارد. به همین دلیل اگر مردم افغانستان درخواستی کنند به حضور خود در این منطقه ادامه می دهیم".

ارطغرول همچنین با اشاره به حمایت 19 سال اخیر ترکیه از افغانستان تصریح کرد که این کشور از بیشترین کمک‌های ترکیه برخوردار شده است.

گفتنی است "توافق‌نامه آوردن صلح در افغانستان" میان آمریکا و گروه طالبان در 29 فوریه در دوحه، پایتخت قطر امضا شده و کاهش خشونت، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، آزادی زندانیان و مذاکرات بین‌الافغانی از مفاد اصلی این توافق‌نامه به شمار می‌رود.
 

Your comment

  • AvaAdvertisement

Related posts

Latest news

  • AvaAdvertisement