خبرگزاری آوا – کابل: فوزیه کوفی نماینده سابق مجلس و رهبر حزب موج تحول افغانستان امروز (چهارشنبه، 18 جدی) در یک کنفرانس خبری در کابل گفت که احتمالا به زودی توافق‌نامه‌ای بین طالبان و امریکایی‌ها امضا خواهد شد.
 
خانم کوفی گفت که مردم افغانستان امیدوارند که جنگ و بی‌ثباتی در کشور خاتمه یابد، زیرا گزارش شده که بزودی توافقنامه‌ای بین طالبان و امریکا به امضا می رسد و این توافقنامه به یکی از نهادهای معتبر بین‌المللی جهت تضمین ارائه خواهد شد.
 
او بیان کرد که ما می خواهیم همزمان با امضای توافق طالبان و امریکا، گفتگوهای بین‌الافغانی آغاز شود و سپس هر دو توافق‌نامه به یک مرجع معتبر بین‌المللی سپرده شود.
 
رهبر حزب موج تحول افغانستان خاطرنشان کرد که در صورتی که توافق تنها بین طالبان و امریکایی‌ها به امضا برسد، جمهوری اسلامی افغانستان در یک موقف ضعیف قرار خواهد گرفت و طالبان در آن صورت نیازی به مذاکره با حکومت نمی بیند.
 
کوفی افزود: جمهوری اسلامی افغانستان باید اختلافات سیاسی ناشی از زد و بندهای سیاسی را کنار گذاشته و بروی یک هیات مذاکره کننده همه شمول تمرکز کند.
 
این نماینده سابق مجلس عنوان کرد که هیات افغانی باید بروی محتوا و خطوط اصلی مذاکره، بحث کند اما در حال حاضر بیشتر روی شکلیات این هیات جنجال وجود دارد که چه افرادی در آن حضور داشته باشند.
 
او همچنین گفت که خواست ما این است که ایالات متحده بعد از اتمام مذاکره با طالبان باید منتظر باشد تا گفتگوهای بین‌الافغانی نیز نتیجه دهد و سپس یک آتش‌بس همه جانبه در کشور برقرار شود.
 
حزب موج تحول افغانستان با انتشار بیانیه‌ای ابراز امیدواری می کند که توافق بین طالبان و امریکایی‌ها منجر به قطع جنگ و برقراری آتش‌بس در کشور گردد، تا بعد از آن ثبات سیاسی در کشور برقرار شود.
 
این حزب در بیانیه خود از طرف‌های گفتگو می خواهد که هر چه زودتر هیات همه شمول و باصلاحیت از مردم افغانستان شکل گیرد و تا مذاکرات بین‌الافغانی را بر عهده داشته باشد.
 
این اظهارات در حالی مطرح می شود که از دو روز قبل، خلیل‌زاد بعد از سفر به دوحه، مذاکرات جدیدی را با نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در قطر آغاز کرده است.
 

Your comment

  • AvaAdvertisement

Related posts

Latest news

  • AvaAdvertisement