"حکومت افغانستان نسبت به نتايج گفت‌وگوهاي صلح به


مقام‌ها در ارگ ریاست جمهوری با ابراز خوشبینی از نشست دو روزه قطر می‌گویند که گفت‌وگوها و مذاکرات در جهت مثبت آن در حرکت می‌باشد.
به گزارش خبرگزاری آوا، صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری بعد از ظهر امروز (سه‌شنبه 18سرطان) در یک نشست خبری گفت "حکومت افغانستان نسبت به نتایج گفت‌وگوهای صلح به شمول صدور قطعنامه نشست اخیر در قطر خوشبین است".
آقای صدیقی اضافه کرد که در حال حاضر گفت‌وگوها و صحبت‌ها در جهت مثبت آن در حرکت است و این پیش‌رفت‌ها در نتیجه تلاش‌ها و طرح‌های مشترک دولت افغانستان و جامعه جهانی بدست آمده است.
براساس گفته‌های صدیقی؛ جرگه مشورتی صلح، به حکومت افغانستان صلاحیت‌های لازم را در چهارچوب نقشه راه صلح تفویض کرده است، که حکومت افغانستان متعهد به عملی نمودن آن می‌باشد.
صدیقی از کسانی که در این نشست اشتراک کرده اند نیز قدردانی کرد.
"اشتراک کنندگان نشست قطر، نظریات‌سازنده خود در راستای تحقق صلح پایدار، پایان جنگ‌وخشونت، عدالت‌اجتماعی، تامین حقوق اساسی شهروندان، وحدت ملی استقلال و تمامیت ارضی افغانستان را با ارزش‌های نوین بگونه قاطع به طالبان مطرح کرده‌اند".
صدیقی در بخش دیگر سخنان خود از نگنجانیدن موضوع آزادی رسانه‌ها در مواد قطعنامه نشست قطر انتقاد کرد و گفت که حکومت افغانستان یک حکومت اسلامی است که اساس قانون اساسی هم بر آن تاکید دارد و انتخابات یگانه راه تمثیل حاکمیت ملی است.
"بر مبنای ماده اول قانون‌اساسی افغانستان، دولت جمهوری اسلامی، مستقل، واحد و غیر قابل تجزیه می‌باشد. همچنین ماده دوم قانون اساسی، دین دولت جمهوری اسلامی افغانستان را دین مقدس اسلام خوانده و ماده سوم این قانون نیز واضح است که در افغانستان هیچ قانونی نمی تواند مخالف معتقدات و احکام دین مقدس اسلام باشد".
او علاوه کرد که بنابراین نظام افغانستان در درازای تاریخ، اسلامی بوده و به اساس قانون اساسی افغانستان اسلامی است و اسلامی خواهد بود.
صدیقی اضافه کرد "براساس ماده 24 و 34 قانون‌اساسی، آزادی حق طبیعی و اساسی شهروندان است و از تعرض مصئون میباشد، صیانت و حراست از آزادی‌های شهروندی و آزادی بیان از مکلفیت‌های دولت جمهوری اسلامی افغانستان بوده و است".
صدیقی همچنین با بیان‌اینکه براساس ماده چهارم قانون اساسی، حاکمیت ملی در افغانستان به مردم تعلق دارد و حاکمیت مشروع در نتیجه انتخابات و اراده شهروندان شکل میگیرد و به هیچ کسی دیگری ارتباط ندارد اضافه کرد که تقویم انتخاباتی آماده است و ما به طرف انتخابات می‌رویم.
صدیقی یادآور شد که برای داشتن یک کشور دیموکراتیک و انتقال مشروعیت حقوقی و سیاسی باید انتخابات عمومی و سراسری در کشور برگزار شود.
سخنگوی ریاست جمهوری در پیوند به نشست قطر بین افغان‌ها، از نگنجانیدن موضوع آزادی رسانه‌ها در مواد قطعنامه این نشست، انتقاد کرد و افزود که
 

Your comment

Related posts

Latest news