همزمان با سفر هیأت 30نفره برای شرکت در "نشست بین‌الافغانی صلح" به کشور قطر، سناتوران می‌گویند که این هیئت از مردم افغانستان نمایندگی نمی‌کند و صلاحیت تصمیم‌گیری را ندارد.
به گزارش خبرگزاری آوا، روز گذشته هیأتی متشکل از اعضای شورای عالی صلح، مقام‌های پیشین حکومتی، سیاسیون، نماینده‌گان جامعه مدنی، نماینده‌گان رسانه‌ها و زنان برای شرکت در نشست بین‌الافغانی صلح افغانستان عازم قطر شدند.
این هیئت امروز و فردا سومین نشست "بین‌الافغانی گفت‌وگوهای صلح" را با نماینده‌گان طالبان به پیش خواهند بُرد.
اکنون سناتوران می‌گویند که این هیئت از آدرس احزاب و افراد در نشست قطر اشتراک کرده‌اند و از مردم افغانستان نماینده‌گی نمی کنند.
آنان همچنین خاطر نشان ساختند که هیئت اشتراک کننده در نشست قطر صلاحیت هیچ‌گونه تصمیم‌گیری را نیز ندارند.
زلمی زابلی عضو مجلس سنا در نشست امروز گفت "کسانی‌که روز گذشته در قطر سفر کرده‌اند نماینده‌گان مردم افغانستان نه بلکه نماینده‌گان احزاب سیاسی می‌باشند؛ اینها توان هیچ‌گونه تصمیم‌گیری را ندارند".
آقای زابلی خاطر نشان ساخت که بهتر بود این افراد قبل از سفر به قطر، پیش‌نهادهای مردم را نیز با خود می‌داشتند تا براساس آن میکانیزم مذاکره را ترسیم می‌کردند.
به باور زابلی، مذاکرات این چنینی به صلح منجر نمی‌شود؛ بلکه چند حزب از آن استفاده سیاسی کرده و امتیازگیری می‌کنند.
از سوی دیگر او امریکا را به عدم صداقت در پروسه صلح افغانستان متهم کرد و گفت امریکا فقط به خاطر منافع شخصی خود این مذاکره را ادامه می‌دهد.
"اگر امریکا در پروسه صلح افغانستان صداقت می‌داشت، قبل از این طالبان را وادار به مذاکره با حکومت افغانستان می‌کرد".
اعظمی دیگر عضو مجلس‌سنا نیز خاطر نشان ساخت که هیئت اشتراک کننده از نظر درک سیاسی ضعیف می‌باشند و توان قانع ساختن طرف طالبان به صلح را ندارند.
در همین حال برخی از سناتوران می‌گویند که همواره در جریان نشست‌های قطر، فعالیت‌های جنگی طالبان گسترش پیدا می‌کند و آنان بیشتر از قبل به کشتار مردم بیگناه می‌پردازند.
هاشمی عضو مجلس سنا در نشست امروز گفت که هفت‌دور گذشته مذاکرات قطر میان طالبان و نماینده ویژه ایالات متحده امریکا کوچکترین سودی به نفع اوضاع امنیتی کشور نکرده‌است.
آقای هاشمی اضافه کرد که جدا از عدم بهبودی اوضاع امنیتی، همواره در جریان این نشست‌های فعالیت‌های جنگی طالبان گسترش پیدا می‌کند و آنان مناطق بیشتری را در تهدیدات امنیتی خود قرار می‌دهند.
به باور هاشمی؛ مذاکره با طالبان وقت‌کُشی است و بهتر است حکومت افغانستان به جای چشم‌داشت به نتیجه این گفت‌وگوها، آنان را با عملیات‌های محاربوی سرکوب کند.
او همچنین یادآور شد که ایالات متحده امریکا در مورد سرنوشت مردم  افغانستان احساس مسوولیت نمی‌کند و فقط بخاطر منافع خود وارد معامله‌گری با طالبان شده‌است.
هاشمی در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که صبح امروز نیز طالبان با انفجار یک موتر بمب مملو از مواد انفجاری ده‌ها فرد ملکی و نظامی را در ولایت غزنی به خاک و خون کشانید.
در همین حال نبیه مصطفی زاده دیگر عضو مجلس سنا نیز طالبان را بی‌علاقه به پروسه صلح خواند و تاکید بر سرکوب آنان از راه نظامی کرد.
گلالی اکبری سناتور انتخابی ولایت بدخشان نیز گفت که نشست قطر همانند نشست‌های قبلی آن هیچ دست آوردی نخواهد داشت.
این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور مصالحه افغانستان، هفتمین دور مذاکرات صلح با طالبان را پربارترین دور مذاکرات عنوان کرده است.
در جمع بندی نشست امروز فضل‌هادی مسلمیار رئیس مجلس سنا اما گفت که هرگونه ابراز نظر در مورد نشست صلح قطر قبل از وقت خواهد بود و او نمی‌خواهد آن را اکنون مثبت و یا منفی بخواند.
حکومت افغانستان پیش از این اعلام کرده بود که هیچ نماینده‌ای به صورت مشخص در نشست بین‌الافغانی صلح افغانستان در قطر نمی‌فرستد اما شماری از مقام‌های حکومتی به صورت انفرادی در این نشست شرکت خواهند کرد.
این نشست سومین نشست «بین‌الافغانی» میان چهره‌های سیاسی افغانستان و گروه طالبان خواهد بود. نشست اول در ۱۶ دلو سال گذشته و نشست دوم در هفتم اسد سال جاری در شهر مسکو، پایتخت روسیه برگزار شده بود.
 

Your comment

Related posts

Latest news