به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) از تهران، دکتر مهدی محمودی که در گفت‌وگو با خبرنگار آوا صحبت می‌کرد، ضمن تبریک سال نو به همه مهاجرین افغانستانی در جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد که "پدیده بارندگی با توجه به کمبود آبی که در سال‌های گذشته بوده، یک نعمت الهی است، اما در کنارش متأسفانه حادثه دلخراش سیل باعث شد که در اکثر استان‌های ما این پدیده بحرانی شود و وضعیت فوق‌العاده ایجاد گردد که مهم‌ترین آن بحث استان‌های گلستان، خوزستان و فارس بود که از دیروز شاهد این واقعه در لرستان هستیم".
 
وی با اشاره به سیل ولایت گلستان و شهر گنبد که مهاجرین افغانستانی در آن‌جا ساکن هستند و از سیل آسیب دیدند، خاطرنشان کرد: "از همان روزهای ابتدایی، آقای دهرویه، مدیرکل ما در استان گلستان و سایر عزیزمان‌مان پیرامون این موضوع در حالت آماده‌باش بودند و به صورت تخصصی این موضوع را دنبال می‌کردند".
 
مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران در گفت‌وگو با خبرنگار آوا افزود که به دنبال وقوع این سیل، وزیر داخله این کشور و هم‌چنین سایر مسئولین، دستگاه‌های امدادی، نیروی انتظامی، سپاه، اورژانس، ستاد مدیریت بحران و همه دستگاه‌ها در کنار مردم حضور داشتند و تلاش کردند میزان خسارات کمتر شود.
 
وی تصریح کرد که در همین راستا مقداری اقلام نیازمندی که توسط مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی ولایت گلستان درخواست شده بود، برای‌شان ارسال شد و در کنار این ارسال، از سایر ولایات به شمول شهر مشهد هم اقلامی برای کمک‌رسانی به مهاجرین آسیب‌دیده در گلستان ارسال گردید.

دکتر محمودی در این گفت‌وگو با آوا خاطرنشان کرد: "ما تأکید داشتیم، و علی‌رغم این تأکید، جزء وظیفه ماست، همه عزیزمان افغانستانی و اتباع خارجی که در استان بودند را مثل هم‌وطنان خودمان، مثل ایرانی‌ها در یک سطح دیدند، این‌ها را در جاهایی که باید، پناه و اسکان دادند تا این‌که حادثه یک مقدار کمتر شد".

وی در مورد اقدامات بعدی‌شان افزود که یک هیأتی را از سازمان‌های بین‌المللی هماهنگ کرده‌اند که روز پنج‌شنبه آینده از مناطق آسیب‌دیده مهاجرین از سیلاب بازدید کند و هفته آینده هم یک هیأت کارشناسی از مجموعه اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی به استان‌هایی که آسیب دیده، اعزام می‌شود تا حجم خسارت‌ها برآورد شده و کمک‌های ثانوی را در این زمینه داشته باشند.
 
این مقام مسئول وزارت داخله ایران در امور مهاجرین، ادامه داد که علاوه بر ولایت گلستان، در سایر ولایات این کشور به عنوان مثال ولایت خوزستان نیز به همین شکل، اقلام کمکی را برای مهاجرین ارسال کردند.
 
به گفته وی، مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی در ولایت خوستان مستمرا در تماس است و پی‌گیری می‌کند و هم‌دوش سایر هم‌وطنان ایرانی به مهاجرین نیز کمک می‌شود.
 
محمودی با اشاره به حادثه جان باختن یک دختر 14 ساله افغانستانی در حادثه سیلاب شهر شیراز و مهاجرین آسیب‌دیده در این منطقه، خاطرنشان کرد، به این مهاجرین پناه داده شده و کمک‌های اولیه صورت گرفته و انشالله در بحث بازسازی و کمک‌های دیگر، موارد لازم انجام خواهد شد.
 
وی خاطرنشان کرد که برخی کمک‌های لازم از جمله کمک نقدی به خانواده مهاجری که فرزندشان در سیل شیراز جان باخته، صورت گرفته و یک آمبولانس برای انتقال او جهت تدفین به اصفهان در اختیارشان قرار گرفته است.

مدیرکل اموراتباع و مهاجرین خارجی وزارت داخله ایران در پایان این گفت‌وگو با خبرنگار آوا، تأکید کرد که " ما در حوزه کار خودمان و سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها در حوزه کاری خودشان، هیچ فرق و تبعیضی بین اتباع ایرانی و خارجی وجود ندارد، همه را به یک چشم می‌بینیم، به همه به یک شکل و یک‌سان کمک می‌کنند".
 
وی افزود که در روزهای آینده، با کم شدن میزان بارندگی‌ها، میزان خسارات وارد شده برآورد خواهد شد و کمک‌رسانی با شدت صورت خواهد گرفت.

به گفته دکتر محمودی، آن‌ها در 15 ولایت ایران که درگیر سیل است، وضعیت مهاجرین را یک به یک رصد می‌کنند و حتی در این ایام کنونی که تعطیل است، یک شیفت کاری در ادارات کل اموراتباع و مهاجرین خارجی ایجاد شده و مسئولین به شکل مداوم در این ادارات حضور دارند.
 
این در حالی است که مهاجرین آسیب‌دیده و مقام‌های ارشد سفارت افغانستان در تهران نیز از کمک‌رسانی بدون تبعیض و رسیدگی ادارات مختلف جمهوری اسلامی ایران به مهاجرین سیل‌زده، تشکر و قدردانی کرده‌اند.
 
در این راستا روز یک‌شنبه(11 حمل) از سفارت افغانستان در تهران و برخی نمایندگان مهاجرین از نزدیک وضیت مهاجرین آسیب‌دیده در محله افغان‌آباد شهر گنبد ولایت گلستان را بررسی کردند.
 
احمد هارون نجم‌پور، سرپرست سفارت افغانستان در تهران نیز در گفت‌وگویی با خبرنگار آوا، در مورد وضعیت مهاجرین در ولایت گلستان و اقدام‌های صورت گرفته برای کمک‌رسانی به آن‌ها گفت: "نهادهای مختلف جمهوری اسلامی ایران به مهاجرین آسیب‌دیده از سیلاب در گلستان رسیدگی و کمک کردند که از آن‌ها تشکر و سپاس‌گزاری می‌کنم و به مثل خدماتی که به همه سیلاب‌زدگان ارائه کردند، تا جایی که من اطلاع دارم، به مهاجرین هم ارائه کردند".
 
به گفته مولوی قادر سلجوقیان، ملا امام و از بزرگان مهاجرین افغانستانی در محله "افغان‌آباد" شهر گنبد کاووس ولایت گلستان با خبرنگار آوا، حدود 650 الی 700 خانواده در محله حاشیه‌نشین افغان‌آباد در حاشیه رودخانه "گرگان رود" زندگی می‌کنند که از این تعداد، 450 خانه و خانواده مهاجر از سیلاب‌های اخیر آسیب دیده است.
 
وی خاطرنشان کرده است، به دنبال وقوع سیلاب، سپاه پاسداران و نیروهای بسیج جمهوری اسلامی ایران همکاری کرده و گل و لای و آب داخل خانه‌ها را تخلیه کردند و هم‌چنین کمک‌هایی از طرف هلال احمر و اداره کل اموراتباع و مهاجرین خارجی در اختیار آن‌ها قرار گرفته است.

Your comment

Related posts

Latest news