بعضی مسئولان احزاب سیاسی می‌گویند که جرگه مشورتی صلح جنبه تبلیغاتی دارد، چون با احزاب سیاسی و شخصیتهای ملی در مورد برگزاری این جرگه و آجندای آن مشورهای صورت نگرفته است.
 
به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، خان زمان مدبر، سخنگوی حزب حرکت اسلامی افغانستان و آگاه سیاسی در گفت‌وگویی با خبرنگار آوا بیان داشت که جرگه مشورتی صلح در صورتی می‌تواند در راستای صلح موثر و مفید واقع شود که همه شمول باشد، در غیر آن، این جرگه جنبه تبلیغاتی خواهد داشت.
 
وی علاوه کرد، تاکنون هیچ مشوره‌ای در مورد برگزاری جرگه مشورتی صلح با احزاب سیاسی صورت نگرفته و در ضمن آن، احزاب سیاسی از آجندای این جرگه نیز آگاهی ندارند.
 
آقای مدبر با ابراز این‌که شورای عالی صلح جانب‌دارانه عمل می‌کند، افزود، اعضای شورای عالی صلح در برگزاری نشست مهم‌شان همراه احزاب سیاسی و شخصیت‌های ملی که دارای طرح برنامه اند، مشوره نمی‌کند.
 
این آگاه سیاسی تأکید کرد، برخورد سلیقه‌ای شورای عالی صلح، منافع ملی افغانستان را تحت‌الشعاع قرار داده و اگر این روند ادامه پیدا کند، روند صلح با مشکل مواجه خواهد شد.
 
ایشان با بیان این‌که شورای عالی صلح تنها با احزاب محدودی که با این شورا هم‌سو هستند، مشوره می‌کند، خاطرنشان ساخت؛ احزابی که طرح و برنامه دارند، شورای عالی صلح با آنان مشوره نمی‌کند، چون این احزاب مخالف کارگرد شورای عالی صلح اند.
 
این درحالی است که محمد عمر داوودزی، رئیس دبیرخانه شورای ‌عالی ‌صلح، امروز (یک‌شنبه، 4 حمل) در یک نشست‌ خبری در کابل گفت که "جرگه مشورتی صلح" در 9 ثور برگزار می‌شود و این تاریخ قابل تغییر نخواهد بود.

داووزی هم‌چنین با بیان‌ این‌که جرگه مشورتی صلح در خیمه لویه‌ جرگه کابل برگزار می‌شود و چهار روز ادامه خواهد یافت، اضافه کرد که اعضای اشتراک‌کننده در 50 کمیته‌کاری روی 25 سوال مشخص کار خواهند کرد.
 
داوودزی همچنین ابزار داشت، جرگه مشورتی صلح چهار روز ادامه خواهد یافت، که اعضای اشتراک کننده در 50 کمیته ‌کاری روی 25 سوال مشخص کار خواهند کرد.
  
او افزود، برخی از ولسوالی‌هایی که زیر حاکمیت طالبان است، اگر کسانی از گروه طالبان به صورت مرئی یا نامرئی از این ولسوالی‌ها در جرگه مشورتی صلح اشتراک کنند، ما از شرکت آنان استقبال کرده و نظرات‌شان را خواهیم شنید.
 

Your comment

  • AvaAdvertisement

Related posts

Latest news

  • AvaAdvertisement