در حالی که امروز نمایندگان طالبان و دیپلمات‌های امریکایی در قطر دیدار کنند. وحید مژده آگاه مسایل سیاسی می‌گوید که مسایلی که از سوی مقام‌های حکومت در مورد این مذاکرات بیان شده، حقیقت ندارد، قرار است در این مذاکرات روی خروج نظامیان امریکایی بحث شود.
 

به گزارش خبرگزاری آوا، قرار است پنجمین نشست مستقیم نمایندگان طالبان و امریکایی امروز( ۲۵ فبروری) در دوحه قطر برگزار شود.
 
پیش از این هارون چخانسوری گفته بود "در این نشست روی خروج سربازان امریکایی از افغانستان، همکاری طالبان در کار مبارزه با القاعده و داعش، آتش‌بس و آغاز مذاکرات مستقیم با حکومت افغانستان بحث می‌شود.
 
اما وحید مژده از اعضای سابق طالبان و کارشناس مسایل سیاسی در رابطه به آجندای این نشست به خبرنگار صدای افغان (آوا) می گوید که مسایلی که از سوی هارون چخانسوری در مورد این نشست مطرح شده، مطابق به واقعیت نیست.
 
وحید مژده می‌گوید که در این نشست قرار است روی دو موضوع بحث صورت گیرد. موضوع اول تاریخ خروج نیروهای امریکایی از افغانستان است و بحث بعدی این است که امریکایی‌ها از طالبان می‌خواهند رابطه خود را با گروه‌های تروریستی قطع کند.
 
این کارشناس مسایل در ادامه صحبت هایش اضافه کرد که در این نشست موضوع آتش‌بس و مذاکره مستقیم با حکومت افغانستان اصلا موضوع بحث نیست و در نشست های بعدی این احتمال وجود دارد تا روی این موارد مذاکره شود.
 
در همین حال منابعی در گروه طالبان به رسانه‌ها گفته‌اند که "ملا عبدالغنی برادر" رئیس دفتر طالبان در قطر، برای شرکت در این نشست با نمایندگان امریکا وارد قطر شده است.
 
وحید مژده در این رابطه می‎گوید که ملابرادر به همراه تعدادی دیگر با یک طیاره مخصوص از پاکستان به قطر رفته است و قرار است در این نشست اشتراک کند.
 
این در حالی است که طالبان اخیرا گفته بودند که شرکت ملابرادر در مذاکرات دوحه، مشروط به حضور وزیر خارجه امریکا در این مذاکرات است.
 
در همین حال "احمد شاهین" کارشناس مسایل سیاسی در رابطه به مذاکرات طالبان و امریکا به خبرنگار صدای افغان (آوا) می‌گوید که شرکت ملا عبدالغنی برادر در این نشست می‎تواند تاثیرات مثبتی در روند صلح داشته باشد، چون آقای برادر صلاحیت‌های بیشتری نسبت به رئیس قبلی هیات طالبان دارد.
 
آقای شاهین ادامه می‌دهد در مذاکرات قبلی پیشرفت‌های معینی صورت گرفته، خروج نیروهای خارجی و آتش‌بس از آجندای پنجمین نشست خواهد بود و این امید وجود دارد که این گفتگوها به نتایجی برسد و زمینه صلح در کشور فراهم شود.
 
شاهین ادامه می‌دهد یکی از خواست‌های مقام‌های امریکایی نیز خروج نظامیانش از افغانستان است و با استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای موضوع صلح و ثبات در افغانستان حل شود. اما این موضوع به زمان نیاز دارد تا مذاکرات بین الافغانی و چهارچوب‌های این مذاکرات مشخص شود.
 
او افزود: موضوع مهم دیگر این است که طالبان، امریکایی‌ها، کشورهای منطقه و حتی اپوزیسیون یک هدف مشترک دارند و آن هم برقراری صلح در افغانستان است.
 
به باور این کارشناس مسایل سیاسی یک مشکل در این مذاکرات وجود دارد که عدم تعریف واحد از صلح است و همین موضوع باعث شده بین طرفین اختلافاتی بوجود آید و این اختلافات می تواند در نتیجه‌ گفتگوها حل شود.
 
این در حالیست که "عبدالله عبدالله" رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی امروز (دوشنبه) در نشست شورای وزیران گفت: حکومت افغانستان مسئولیت دارد که موانع سد راه رسیدن به صلح را بردارد. او گفت که تیم مذاکره کننده حکومت افغانستان باید یک تیمی با ترکیب نمایندگان دولت و دیگر نهادهای سیاسی و شخصیت‌های ملی کشور باشد تا هر بهانه‌ای که طالبان برای آغاز مذاکرات مستقیم داشته باشد، رفع شود.
 
رییس اجرایی کشور می‌گوید که حاضر نشدن گروه طالبان به مذاکره‌ مستقیم با حکومت افغانستان مهم‌ترین مانع برای رسیدن به صلح در کشور است.
 
گفتنی است که از اولین نشست هیئت امریکایی و گروه طالبان تا کنون حدود ۵ ماه می‌گذرد. دو طرف چهار نشست مستقیم داشته‌اند و آخرین نشست آنان شش روز طول کشید.
 
حکومت افغانستان بارها خواستار مذاکره مستقیم با گروه طالبان شده است، اما این گروه با این درخواست به شدت مخالفت کرده و حکومت افغانستان را فاقد مشروعیت و دست‌نشانده امریکا می‌داند از سوی هم دولت افغانستان تاکید دارد که طرح صلح روی میز است و هر زمانی که طالبان خواسته باشند، نمایندگان حکومت در مذاکرات صلح شرکت می‌کنند اما تاکنون مذاکرات رو در رو بین حکومت و طالبان برقرار نشده است.
 

Your comment

Related posts

Latest news