هیئت متشکل از وزارت خانه‌های سکتوری و زیربنایی که برای مذاکره به کشور ازبکستان سفر کرده بود، دست‌آوردهای سفرشان را مثبت عنوان کرد.
به گزارش خبرگزاری آوا، هفته گذشته هیئتی به ریاست همایون قیومی مشاور رییس جمهوری در امور زیربناها برای اشتراک در "دومین نشست مشترک تجارت، ترانسپورت و انرژی افغانستان - ازبکستان" به تاشکند سفر کرده‌بود.
محمود بلیغ سرپرست وزارت فواید عامه، اسدالله ضمیر وزیر زراعت، همایون رسا وزیر تجارت و صنایع، فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، محمد الله بتاش سرپرست وزارت ترانسپورت و امان الله غالب معین وزارت انرژی نیز شامل این هیئت بودند.
گفته می‌شود که فراهم آوری سهولت در بخش ترانسپورت، انکشاف تجارت و ترانزیت، جلب سرمایه‌گذاران ازبکستان در بخش پروژه‌های انکشافی در افغانستان موضوعات مورد بحث این نشست بوده‌است.
همایون قیومی، مشاور رییس جمهوری در امور زیربناها امروز (سه‌شنبه) در یک نشست خبری دستاوردهای سفرش را مثبت عنوان کرد و افزود که مذاکرات با مقام‌های ازبکستانی، صفحه جدیدی را برای دو کشور باز خواهد کرد.
آقای قیومی افزود که در این نشست، در مورد ظرفیت‌های اقتصادی هر دو کشور و فرصت‌ها در راستای افزایش حجم تجارت و همکاری دوجانبه به‌منظور توسعه روابط ترانزیتی و ترانسپورتی منطقوی، بحث شد.
او یادآور شد که در این نشست، افغانستان و ازبکستان در زمینه همکاری اقتصادی و تجاری چندین موافقت‌نامه، تفاهمنامه و طرز العمل را به امضاء رسانیدند.

محمود بلیغ، سرپرست وزارت فواید عامه در این نشست گفت که در جریان سفر به ازبکستان از شرکت های ازبکستانی خواسته شده تا در قسمت زیربناها –راه سازی- در کشور سرمایه گذاری کنند.
همایون رسا، وزیر تجارت نیز در این نشست با اشاره به توافق‌های که روی مساله‌های ترانزیتی و تجارتی صورت گرفته بود، گفت که ازبکستان می تواند کوتاه ترین مسیر برای انتقال کالای مورد نیاز ما باشد.
آقای رسا؛ اما یادآور شد که طی چند سال اخیر، تبادلات تجاری سالانه ۲۵ درصد با کشور ازبکستان کاهش داشته است.
براساس گفته‌های او در سال گذشته تبادلات تجاری بین افغانستان و ازبکستان که اکثر واردات بود ۳۱۵ میلیون دالر شده بود؛ در حالیکه این رقم دو سال پیش حدود ۶۰۰ ملیون دالر بوده‎است.
او هم‌چنین در قسمتی از سخنان خود با بیان اینکه وزارت تجارت در تلاش است تا توازن بین تجارت را به وجود آورد؛ گفت که در سال ۹۴ مقدار واردات ۹۷ درصد و مقدار صادرات ۳ درصد بوده‌است.
اسدالله ضمیر، وزیر زراعت و مالداری در این نشست گفت که در بخش های باغداری، تهیه عوامل تولید، کنترول بیولوژیکی امراض، قرنطین حیوان و نبات مریض، مدیریت منابع طبیعی و تحقیقاتی با جانب ازبکستانی گفتگوهای صورت گرفت.
آقای ضمیر علاوه کرد که برای پیگیری این موضوع، یک کمیته مشترک کاری ایجاد شده‌است.
محمدالله بتاش، سرپرست وزارت ترانسپورت نیز گفت که در پیوند به حمل و نقل بین المللی طرحی به جانب ازبکستانی داده شد و از آنان خواسته شد تا حمل و نقل دریایی را متوقف و از راه آهن استفاده کنند.
پیش از این اموال تجارتی به دریای آمو رسانده می‌شد و از طریق آمو توسط کشتی‌ها دوباره به وسایط نقلیه باربری تحویل داده می‌شد.
بتاش با بیان اینکه روزانه حدود ۳۰ تا ۴۰ موتر از ازبکستان وارد کشور می شود؛ اما وسایط باربری کشور به ازبکستان رفته نمی توانند؛ تصریح کرد که از جانب ازبکستان خواسته شد تا زمینه ورود رانندگان افغان به ازبکستان را نیز فراهم کند.
فیروز الدین فیروز وزیر صحت نیز در این نشست گفت که در زمینه دارو با جانب ازبکستان گفتگوهای صورت گرفته است.
آقای فیروز افزود: ازبکستان متعهد شد که در قسمت بالا بردن ظرفیت دارو سازان در کشور کار کند، همچنین آن کشور تعهد اهدای ۶۰ عراده امبولانس به وزارت صحت را نیز کرده‌است.
وزیر صحت، کیفیت داروهای کشور ازبکستان را خوب توصیف کرد و گفت که با آغاز واردات دارو؛ در مرحله اول داروی باکیفیت وارد می‌شود و در مرحله بعد مانع قاچاق داروی تقلبی می‌شود.
گفتنی‌ است که در اوایل سال جاری خورشیدی نیز یک تعداد قرارداد ها در بخش ترانزیت، انرژی، تجارت و ترانسپورت میان افغانستان و ازبکستان به امضاء رسیده‌‌بود.

Your comment

  • AvaAdvertisement

Related posts

Latest news

  • AvaAdvertisement