توصيه مطلب
۰
 
همکاری سازمان ملل با طالبان برای واکسین کودکان در قندهار
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ جدی ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۳


ولسوالی شاه ولی کوت کندهار، سال گذشته میلادی با ثبت پنج رویداد مثبت بیماری فلج کودکان، خطرناک ترین بخش جهان از رهگذر بیماری فلج کودکان در جهان شناخته شد.

اکنون، معاون فرستادۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، می گوید که در همکاری با طالبان و حکومت افغانستان، پیکار واکسین ۴۳هزار کودک را در این ولسوالی و ولسوالی های نیش و میانشین - در همسایگی شاه ولی کوت - راه اندازی کرده است.

توبی لنزر در گفتگو با طلوع نیوز می گوید که دور نخست واکسین فلج کودکان در ولسوالی شاه ولی کوت به پایان رسیده است و قرار است دو دور دیگر نیز به زودی راه اندازی شوند.

وی در این باره گفت: «ما با اعضای طالبان در تماس بوده ایم؛ با کسانی که مسؤولیت بخش صحی این گروه را به دوش دارند و این همکاری به سود کودکان است. بربنیاد روحیه بشردوستانه و بی طرفی، پیکار واکسین را در شاه ولی کوت راه اندازی کرده ایم.»

این مقام بلند پایه سازمان ملل در کابل می افزاید که سال گذشته در کل هفده رویداد مثبت بیماری فلج در افغانستان ثبت شده بودند. از این میان، پنج رویداد آن در تنها در ولسوالی شاه والی کوت بود.

توبی لنزر می افزاید: «در افغانستان پیشرفت هایی زیادی در راستای نابودی فلج کودکان در چندین سال گذشته بدست آمده اند. آمار رویدادهای مثبت بیماری فلج کودکان در چندین سال گذشته به پایین ترین حد رسیده است. در سال گذشته، هفده مورد ثبت شدند و امیدواریم امسال رویدادهای کمتر داشته باشیم.»

افغانستان، پاکستان و نایجریا تنها سه کشور در جهان استند که هنوزهم بیماری فلج در آن ها زندگی کودکان را تهدید می کند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 156251