توصيه مطلب
۰
 
چین برای آوردن صلح، امنیت و ثبات در افغانستان تلاش می کند
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ حوت ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۷

نماینده دایمی چین در سازمان ملل  گفت: باید از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان حمایت شود و وضعیت امنیتی در افغانستان بهبود بیابد و دولت چین برای آوردن صلح، امنیت، ثبات و پیشرفت در افغانستان تلاش  خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری آوا، وو هایتو، نماینده‌‌ی جمهوری چین روز گذشته در نشست شورای امنیت سازمان ملل که برای افغانستان تخصیص داده شده بود، صحبت می‌کرد.

وی  افزود:  برای این که به تهدیدهای تروریستی، جرایم فراملی و قاچاق پاسخ مناست داده شود، لازم است که قابلیت نیروهای دفاعی افغانستان بلند برده شود و کشورهای منطقه نیز مانند سازمان شانگهای و سایر سازمان‌ها، همکاری امنیتی خویش را در این زمینه افزایش دهند.

هایتو گفتگوهای صلح  را یگانه راه پایان جنگ افغانستان دانسته و اظهار داشت:  پیشبرد روند آشتی ملی یگانه راهی است که افغانستان به صلح دایمی دست می‌یابد.

یک رسانه‌ی چینایی "شینهوا" نگاشته که هایتو از سازمان ملل خواسته است که روند صلح به رهبری افغانستان را همکاری کند تا هر دو طرف به میز گفتگو جمع شوند و یک نتیجه‌ی مثبت به دست آید.

وو هایتو عنوان کرد: سازمان ملل باید در بهبود ظرفیت حکومت‌داری در افغانستان با مقام‌های این کشور همکاری کند.

نماینده جمهوری چین خاطر نشان ساخت: سازمان ملل باید به حقوق افغان‌ها در مورد انتخاب آزادانه‌ی سیستم سیاسی و راه پیشرفت احترام بگذارند.

این دیپلمات چینایی ابراز  داشت: چین برای آوردن صلح، امنیت، ثبات و پیشرفت در افغانستان در انتظار است و در این راه تلاش خواهد کرد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 139212