توصيه مطلب
۰
 
۶۷ درصد از شهروندان کشور به مشکلات روانی دچار هستند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ سنبله ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۹

فدا محمد پیکان؛ معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه می گوید که ۳۰ الی ۳۵ درصد از شهروندان کشور مصاب به امراض روانی و در حدود ۶۷ درصد از شهروندان دچار مشکلات روانی می باشند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، وزارت صحت عامه کشور امروز (دوشنبه) طی مراسمی بخش های زنان، کودک و بانک اطلاعاتی شفاخانه صحت روانی را افتتاح کرد.

آقای پیکان از دست آورد های وزارت صحت عامه در بخش صحت روانی یاد آوری کرد و گفت: در سال ۲۰۰۶ میلادی دو متخصص روانی در افغانستان موجود بود و اکنون بیش از صد متخصص در این زمینه در کشور موجود می باشد.

وی افزود: در سال ۲۰۰۶ میلادی یک درمانگاه صحت روانی در کشور وجود داشت که اکنون در پنج زون کشور درمانگاه روانی جهت تداوی بیماران فعالیت دارد.

پیکان تصریح کرد: مواد مخدر، نبود امنیت، مشکلات اقتصادی و بیکاری از جمله عوامل هستند که شهروندان کشور به خصوص جوانان را به سوی امراض روانی می کشاند.

وی در پایان گفته هایش علاوه کرد: ۶۰ درصد از بودجه وزارت صحت عامه برای بانوان و اطفال این سرزمین تخصیص داده شده است.

در همین حال خطاب کارگر، رئیس شفاخانه صحت روانی شهر کابل می گوید که هزینه ساخت بخش زنان و کودکان صحت روانی به ۷.۶ میلیارد افغانی می رسد که توسط بانک جهانی تمویل می گردد.

وی افزود: در بخش زنان و کودکان، چهار مشاور روانی خارجی در قسمت انکشاف، رهنمود و ارتقای ظرفیت کمک خواهد کرد.

کارگر علاوه کرد: شفاخانه صحت روانی دارای ۶۵ بستر می باشد که سی بستر آن مربوط بانوان، ۵ بستر آن مربوط به اطفال و سی بستر مربوط آقایان می باشد.

موصوف اظهار داشت: ما درصدد آن هستیم که شفاخانه صحت روانی با استندرد های بین المللی عیار گردد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 148960