۸۳
توصيه مطلب
۱۴
 
دانشجویان
حضور دختران بدححاب در دانشگاه کابل 60 درصد افزایش یافته است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ قوس ۱۳۹۰ ساعت ۱۶:۱۷
عدم استفاده از حجاب اسلامي در داخل دانشگاه كابل ناشي ازعدم معلومات دانشجويان از ارزش هاي اسلامي وتقليد بي قيد وشرط جوانان از فرهنگ غربي می باشد.
حضور دختران بدححاب در دانشگاه کابل 60 درصد افزایش یافته است
 در جريان ده سال گذشته تغییرات و تحولات زیادی منفی و یا مثبت در نظام جدید سياسي، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در افغانستان به وجود آمده است و در این میان نگاهی به وضعیت پوشش و یا حجاب در دانشگاه های کابل شده است.

در این مدت تبلیغات رسانه ای در سر و سامان دادن و پیاده کردن فرهنگ غربی و بد حجابی در جامعه اسلامی افغانستان خیلی گسترده بوده و اندکی روی جوانان در گوشه و کنار این کشور تاثیرات منفی خود را داشته است.

یکی از تاثیرات منفی و یا مثبت که روی جوانان و بخصوص دانشجویان در دانشگاه ها داشته، پوشش حجاب است که متاسفانه امروز در محیط دانشگاه های کابل دختران و پسران با جدید ترین مدل های لباس (چسپ و نازک) ظاهر می شوند و بسياري از ارزش هاي ديني و اسلامي شان را قرباني تجملات وارداتي غرب کرده اند.

حجاب در دين اسلام از اهميت ويژه ای برخوردار است، خانم ها و آقایان را متوجه پوشانيدن برخي از اعضاي بدن كه باعث ترغيب غريزه جنسي در مردان و زنان می شود، کرده است تا از افزايش فساد اخلاقي در جامعه اسلامی جلو گيري شود.

این امر متاسفانه در افغانستان به دليل ناآگاهي از پديده نو پاي دموكراسي، بسياري از جوانان اعم از دختر خانم ها و پسران با تقليد از طرز لباس پوشيدن غربي ها بدون در نظر گرفتن معيار هاي اسلامي، به گونه در اجتماع ظاهر مي شوند كه تحت هيج شراط در توافق با ارزش هاي ديني ما نمي باشد.

در همين حال سوالاتي را با برخي از دانشجويان دانشگاه های كابل در باره بد حجابي و عدم رعايت معيار هاي اسلامي در اين دانشگاه ها در ميان گذاشتيم، اكثريت اين دانشجويان از وضعيت كنوني و حاكم بر فضاي عمومي دانشگاه های کابل راضی نیستند.

محمد كريم يكي از دانشجويان دانشکده شرعيات دانشگاه كابل در باره بد حجابي در محوطه اين دانشگاه به خبرگزاري صداي افغان(آوا) گفت:‌ ازشهروند كابل اگر سوال شود مكان امن براي ارتباط هاي نا مشروع (میان پسر و دختر) كجاست دقيقا دانشگاه كابل را نشان خواهد داد.

وي افزود:‌ اگر وضعيت دختر خانم هاي كه در اين دانشگاه درس مي خوانند به سيستم غربي نمي بود و معيار هاي اسلامي را رعايت مي كردند، هيج گاه دانشگاه بين المللي كابل به عنوان بهترين موقعيت در خدمت عاشق بازان و فساد پيشه گان قرار نمي گرفت.

ادريس يكي ديگر از دانشجويان اين دانشگاه، وضعيت پوشش دختران و حتي پسران دانشجو را در تضاد با ارزش هاي اسلامي و ديني خوانده و اداره دانشگاه كابل و مقامات تراز اول حكومت افغانستان را عامل ترويج بي حجابي و گسترش فرهنگ غربي در افغانستان دانست.

وي گفت: در شرایط کنونی حكومت افغانستان بدست کشور های غربی اداره می شود و رييس جمهور ما در امريكا به سر مي برد، چرا كه هنوز هم ما داراي استقلاليت فكري، سياسي و فرهنگي نيستيم.

در همين حال خانم كريمه نظري دانشجوي ديگر اين دانشگاه، عدم استفاده از حجاب اسلامي را در داخل دانشگاه كابل ناشي ازعدم معلومات دانشجويان از ارزش هاي اسلامي وتقليد بي قيد وشرط جوانان از فرهنگ غربي مي داند.

وي با اشاره بر وضعيت حجاب در دانشگاه كابل گفت:‌ برخي از دختر خانم ها بدون رعايت حجاب اسلامي وارد دانشگاه مي شوند كه ازيك طرف دست به عمل غير اسلامي زده و از طرف ديگر بسياري از جوانان با خدا را با اندام برآمده خود به بي راهه مي كشاند.

وي علاوه کرد: تداوم بد حجابي در داخل دانشگاه ها، از يك طرف سبب افزايش فساد اخلاقي در جامعه شده و از طرف ديگر ارزش هاي ديني ما را كه مردم افغانستان به آن باورمند مي باشد، زير پا خواهد کرد.

كريمه نظري افزود: يگانه راه كه جوانان به خصوص دختر خانم را از وضع زشت كنوني مي تواند بيرون نمايد، تهيه لباس ويژه براي دانشجويان است و بايد از سوي مقامات وزارت تحصيلات عالي کشور با درنظرداشت معيار هاي اسلامي ساخته شود.

خانم نادره اختياري دانشجوي سال سوم دانشكده ادبيات دانشگاه كابل، می گوید: اگر به گونه ی واقعي نسبت به وضعيت كلي دانشگاه كابل نگاه شود، در حدود 55 تا 60 در صد دختران كه در اين دانشگاه مشغول تحصيل هستند، حجاب اسلامي را رعايت نمي كنند.

نادره اختياري تآكيد كرد: حجاب يكي از ارزش هاي ديني ومذهبي مردم افغانستان است وهر آنكسي كه ادعا مسلمان بودن مي كند، ناگزير است تا دستورات اسلامي را رعايت نمايد، اما متأسفانه در افغانستان همه موضوعات به گونه تقليدي به آن عمل مي شود.

او گفت: جوانان اين كشور در حاليكه عمل كردهاي شانرا توجيه بر دل پاكي شان مي كنند، با تقليد از سريال ها و فيلم هاي غربي لباس هاي را به تن مي كنند كه هيج گاه نشان دهنده عفت و پاكي آنها نمي باشد وبايد گفت كه با بدن برهنه و نيمه عريان نمي توان خودرا از فساد و بد حجابي رهايي داد.

وي در رابطه به محدوديت های بد حجابي از سوي استادان و مسوولين دولتي در دانشگاه ها گفت: تا كنون هيچ گونه محدوديت در باره بد حجابي و يا موضوعات ديگري از سوي هيج نهاد و شخصي بر دانشجويان تحميل نشده است، بلكه همه آزاد اند كه با چه لباس وارد دانشگاه شوند.

به عقيده خانم نادره اختياري، يگانه راه حل جلوگيري از افزايش بي حجابي، دقت والدين در تربيت فرزندان و گوشزد نمودن ارزش هاي اسلامي به خصوص حجاب توسط معلمين در مكاتب مي باشد و دخترخانمهای كه به تازگي در سن بلوغ مي رسند و در مرحله تعليمي قرار دارند آنان را متوجه پوشش حجاب اسلامی شان نماید.

با اين حال ظاهر داعي يكي از استادان دانشكده شرعیات دانشگاه كابل در رابطه به عدم رعايت حجاب در اين دانشگاه گفت: فضاي كلي دانشگاه كابل در شرايط كنوني رضايت بخش نبوده و كساني هستند كه بدون در نظرگرفتن، فرمايشات دين اسلام با لباس هاي غربي وارد اين دانشگاه مي شوند.

وي در واكنش به ادعاهاي برخي از رسانه ها مبنی بر برخورد های زشت با بد حجابان گفت: هيج گونه تهديد به خاطر بد حجابي و عدم رعايت حجاب اسلامي در دانشگاه كابل صورت نگرفته است و كسانيكه دست به اين گونه دسيسه هاي مي زنند مي خواهند، موج از دانشجويان را كه همه روزه از حجاب اسلامي خوبتري استفاده مي كنند به طرف بد حجابی بكشانند.

اين استاد دانشگاه خاطرنشان ساخت: هنوز هم فضاي كلي دانشگاه كابل از وضعيت خوبي برخوردار مي باشد اما اين وضعيت هيج گاهي قابل قبول ما نيست چرا كه لباس مخصوص براي دانشجويان و استادان از سوی مسئولین در نطر گرفته نشده و غير از دانشكده شرعيات بقيه دانشكده ها به گونه مختلط مصروف تحصيل مي باشند كه اين وضع هيج گاهي قابل قبول ما نبوده و نگراني شديد در این زمینه وجود دارد.

به گفته وي، تعداد از دخترخانم هاي كه با پوشش حجاب اسلامي وارد دانشگاه ها مي شوند تعداد شان بيشتر از كساني هستند، كه فريب فساد پيشه گان را خورده و با جدید ترین مدل های لباس برهنه ی غربی وارد دانشگاه می شوند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 34045
مرجع : خبرگزاری صدای افغان(آوا)- کابل
 
 
 


محبوب الرحمن
۱۳۹۰-۱۱-۰۴ ۱۱:۵۹:۰۱
سلام به همه عزیزان. ای کاش که ماجامعه سنتی نمیداشتیم ای کاش که همه نقیصه ها را به گردن اسلام عزیز نمینداختیم به حر حال بیاید به بعضی از حقایق روزگار که در آن زندگی میکنیم ببینیم همان دخترانی بی حجاب کی در پوهنتونها دفاتر دولتی کورسها و بیرون از خانه قدم میگذارند آیا پدر برادر بچه کاکا یا ماما ندارند؟ واضح است که دارند وقیکه رنگ و شیپ لباس پوشیدن دخترانشان را کنترول نه میکنند پی یک استاد پوهنتون که خود غرق روزگار است میتواند هر روز
گوش زد نماید که جوان امروز افغانستان چی نوع لباس باید بپوشد یا خوب خواهد بود که مادران گرامی پدرانیکه حد اقل در تذکره ایشان نوشته شده دین دین اسلام به اولاد خود بفهماند که بی حجابی باعث بد اخلاقی در جامعه اسلامی میشه پس نتیجه میگیریم که دختران بی حجاب از فامیل هی ترسی ندارند و بد اخلاقی و بی حجابی برایشان یک سرگرمی روزمره شده و خود زمینه را برای آقایان درایوران مهیا میکنند که عزیت و آزار حرفی در بعضی مواقعی فزیکی را شاهد باشند. به امید آنکه فامیلها بتوانند جلو خود سری و بی حجابی دخترانشان را بگیرند و گرنه لطمه بد نامی به دامن خودشان زده میشه نه به پای استاد پوهنتو یا کسی دیگری.

با احترام
محبوب الرحمن (49594)
 
حسن
۱۳۹۰-۱۱-۲۶ ۰۷:۲۵:۳۳
فرق میان انسان خوش حجاب و بد حجاب چیست؟ این نوشته گویا از روزنامه کیهان ایران کپی شده است. افغان ها تا هنوز از نظر پوشش و لباس خوب و متعارفند. شما نمی توانید چند میلیون جوان را وادار کنید که طبق میل شما پوشش داشته باشند و یا به اصطلاح خوش حجاب باشند. خجالت بکشید خود را سر ما بسیج درست نکنید. (51986)
 
مسیح الله جبران
۱۳۹۱-۰۹-۰۱ ۱۵:۵۶:۰۳
سلام با اظهار تاسف فراوان مبنی بر بی حجابی دانش جویان پوهنتون کابل مخصوصا دختران جوان باید بگویم که وزارت تحصیلات عالی چرا قوانینی را بر محصلین وضع نمیکند تا از ارزش های دینی و اخلاقی حفاظت بعمل اید و من به حیث یا متعلم از وضیعت موجود شاکی هستم و خواهان توجه نهاد های مربوط راجع به یونوفورم محصلین میباشم و به نظر من ساختن و اجرای مقرات در محیط پوهنتون را خوبی برای جلوگیری از مفسداد اخلاقی در محیظ درسی میباشد.......تشکر (92312)
 
مهناز
United States
۱۳۹۱-۰۹-۱۴ ۲۳:۲۳:۲۶
سلام.. اسلام دینی است که اجباری در آن وجود ندارد. بنابراین تهدید برای پوشیدن یک نوع لباس خاص کاری دور از انسانیت است. ای کاش مسلمان ها بالاخره روزی دست از تعصبان نابجای خود بردارند. (96694)
 
United States
۱۳۹۱-۰۹-۲۰ ۰۰:۲۰:۳۲
با عرض معذرت خدمت محناز عزیز.فهمیده میشودکه شما معنی آزادی را نفهمیده اید.آزادی که شما تعریف میکنید یعنی تبدیل شدن به یک وسیله ی بازی برای پسران شهوت ران.که هروقت از شما خسته شد شما را رها کرده واسباب بازی دیگری اختیار میکند.یا به عبارتی دیگر یعنی شما بادست خودتان به هر پسری اجازه میدهیدکه با هر نیتی به شما نگاه کندکه اکثر این نگاه ها خواستار اینست که یک شب بروی پیش آنها.
شما دوست داریدکه همه پسرها به شما با این نیت نگاه کنند؟
آیا شما در نگاه آنها حکم یک طعمه را ندارید؟
آیا این آزادیست یا اسارت؟ (96737)
 
فایزه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۵-۰۵ ۱۹:۵۴:۱۲
درصورتی این عمل خوشاینداست که خوددانشجویان فرهنگ افغانی بودن خودراحفظ کنندنه اینکه تقلیدازکشورهای اجنوی کنندوبه خیال خودشان خوب رقم است (114494)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۱۰-۱۱ ۱۴:۱۶:۳۲
نظرشماکاملا مساعید امابستگی دخودشا ن است:شماراچه غرض (131557)
 
ستاره
۱۳۹۲-۰۵-۲۶ ۱۷:۰۷:۰۸
با مهناز موافقم (116124)
 
صالح محمد صالحی محصل پوهنتون هرات
۱۳۹۲-۰۶-۲۵ ۰۰:۲۸:۰۵
این ګپ بسیار یک ګپ نادرست است خواهر چون امر باالمعروف و نهی از منکر را شما رد ویکنید (118707)
 
۱۳۹۳-۰۲-۲۱ ۲۲:۵۱:۲۹
حرفت مقبول است (140856)
 
داود
۱۳۹۳-۰۳-۱۴ ۰۹:۰۱:۵۹
مهناز عزیز شما اول ازدین اسلام آگاهی کامل دریافت کنید وعمل کنید دیگر نه شهوت را دروجود تان میبینید ونه حرس را این نا آگاهی ما وشما ازدین مان است این دختران ویا بچها دنبال این کارها میرود من قسم عرض میدارم این ها به غیر ازنماز دیگر چیزی ازاسلام نمیداند راهی نجات ازین درد مغلیق خد شناختن وخدا شناختن میباشد (141461)
 
مرجان
۱۳۹۴-۰۴-۰۵ ۱۱:۰۶:۲۲
مهناز خانم عزیز اینجا حرف تعصب واسلام نیست چرا نام اسلام ومردم شریف افغان را زیر سوال می بری بلی دردین اجبار نیست منطور اجباری است که به سخص صدمه وارد سازد مثلا بیمار است می تواند روزه نگیرد اما حجاب ارزش است وکسی که ان را رعایت می کند درواقع به خود ارزش قائل می شود وبه دیگران می گوید که به من بخاطر خودم احترام بگذارید ونگاه کنید نه بخاطر اندامم واینکه رعایت حجاب باعث ارامش جوانان پسر درجامعه وپیشرفت عزت جامعه می شود چیزی که امروز وطنمان به ان ضرورت دارد وتو با رعایت حجاب خود دینت را کامل میکنی چون درقران حجاب را واجب دانسته واگر بدانی انان که مسلمان هستند اما بر برخی قوانین اسلام پا می گزارند درواقع مسلمان نیستند بلکه مفسد هستند (148547)
 
سعید صالهی
۱۳۹۱-۱۱-۱۵ ۱۳:۲۵:۰۱
سلام به نظرمن در داشنګاه ادم برای درس یاد ګیری میرود نه برای اینکه بد حجاب باشد سعید صالهی از تهران من مهاجر افغان در هستم دانجویی آیتی (99498)
 
saeed
۱۳۹۱-۱۱-۱۵ ۱۳:۳۱:۵۱
سلام دانشګاه جایی بد حجابی نست (99501)
 
محمد باقر صیدیقی
۱۳۹۱-۱۲-۲۴ ۱۲:۴۴:۱۸
بسیار کار بد است (102832)
 
فوزیه فارغ التحضیل صنف دوازده
۱۳۹۱-۱۲-۲۹ ۱۴:۳۴:۴۶
سر نوشت ما بینتیجه ها چی خواهد شد (103103)
 
محمد طاهر روحانی
۱۳۹۲-۰۱-۱۳ ۱۰:۰۸:۳۸
افسوس به حال شما محصلین پوهنتون کابل که هر قدر خودرا بی حجاب کیند همان قدر خود ارزان میسازید چی طور میتوانید که نصل آینده را از اصول اسلام آګاه کنید که مادران نصل آینده شما هستید اګر خودرا بی حجاب کنید جان خودتان معلوم میشود پسر ها خو فقد سیل خودرا میکند و بس وا بجان شما که stile میرود و بیشرمی به دخترانی پوهنتون و مردم بی حجاب میماند (103956)
 
خطاب
۱۳۹۲-۰۳-۰۹ ۱۶:۳۲:۳۵
تا که دولت اسلامی تئاسیس نشود بی
حجابی از بین نمی زود دولت اسلامی خلافت است (110709)
 
شهرزاد
۱۳۹۲-۰۳-۱۹ ۱۶:۲۹:۱۱
به نظر من یکی از دلایل بد حجابی در پوهنتونها نداشتن آگاهی کامل درباره ی عواقب این نوع لباس پوشیدن است.و دلیل دیگر متاسفانه تلویزیون که یک رسانه تاثیر گذار در جامعه است خود این فرهنگ بد حجابی رو رواج میدهد.ظاهر نامناسب مجریان تلویزیون و پخش فیلمهای و برنامه های نامناسب همه ی اینها میتوان بد حجابی را در یک جامعه رواج داد. (111038)
 
سارا
۱۳۹۲-۰۶-۲۵ ۱۲:۴۰:۰۷
منم با نظر شما موافقم وقتی شبکه های ملی بد حجابی را رواج میدن دیگه از دانشجویان چه انتظاری دارین؟دولت باید به فکر این چیزا باشه نه اونقد ازادی بده نه حجاب اجباری همه چی به اندازه.............. (118739)
 
طيبه
United States
۱۳۹۲-۰۳-۲۹ ۱۴:۴۳:۴۰
سلام بر همگي جاي تاسف است كه همگي اهل دانش هستند ولي غلط املايي فراوان وبر جسته در اكثر نظرات ديده ميشود لطفا كمي با دقت بنويسيد (111760)
 
نسیم
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۱۰:۱۱:۲۱
سلام معلم انشاء (طیبه) اگر کمی هم درایت ودرک داشته باشی ایره باید بفهمی که بحث روی بی حجابی است نه روی نحوه نوشتن انشاء
بسیار متعصبی!! (114267)
 
نیما
United States
۱۳۹۲-۰۶-۲۶ ۱۷:۲۵:۱۷
حق با طیبه است (118878)
 
احمد خاوری
۱۳۹۲-۰۵-۰۳ ۲۰:۲۴:۴۱
سلام خیلی جواب خوب بود برای طیبه (114334)
 
حسام‏ ‏الدی‏ ‏حساس
۱۳۹۲-۰۵-۰۷ ۱۷:۵۳:۴۳
جزاینک‏ ‏خداوند‏ ‏ج‏ ان‏ ‏بیحجابان‏ ‏را‏هداید‏ ‏بسوی‏ ‏راه‏ ‏راه‏ ‏راست‏ ‏بکند‏ ‏بس.‏ ‏‏ ‏ (114701)
 
فرهاد (کوهستانی)
۱۳۹۲-۰۵-۰۸ ۱۱:۲۱:۱۷
تمام ما و شما به این باور هستیم که زمانیکه الله سبحانه و تعالی انسان را آفرید برای و غرایز و حاجات عضوی هم داد و این دو باید اشباع شود طوریکه انسان فطرتا آرام شود زمانی انسان در اشباع غرایز فطرتا آرام می شود که مطابق قانون خالق زندگی ات را تنظیم کنی و آن تحت سایه خلافت اسلامی می باشد . و اسلام (114728)
 
جواد
۱۳۹۲-۰۵-۱۷ ۰۹:۰۵:۵۷
به نظر من هرکس هر جوری دوست داره زندگی بکنه به هیچ کس هم مربوط نمیشه (115405)
 
احمدوليد محصل طب البيروني
۱۳۹۴-۰۱-۰۴ ۲۳:۴۹:۵۴
تو ازفرهنگ باشكوه اسلام چي ميداني (146980)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۵ ۰۰:۲۱:۵۹
بسیار ګپ خوب بود برادر جان عزیز الله ج شمارا توفیق بدهند تا در این پروسه کار اصافه را انجام بدهید (118704)
 
وحيده
۱۳۹۲-۰۵-۲۶ ۱۴:۴۳:۴۵
واقعا از نظري اسلام يك كار غير قابل بخشش است در نزد خداوند ج (116115)
 
نعمت الله
۱۳۹۲-۰۶-۲۴ ۱۴:۰۵:۰۷
سلام نظر من این است که اینها فریب عقاید اروپای را خوردند و وجود قوای خارجی در افغانستان باعث این عامل شده است (118651)
 
نیما
United States
۱۳۹۲-۰۶-۲۶ ۱۷:۲۳:۰۱
سلام به مردم افغانستان همه ی این حرفا شایعه ای بیش در مورد افغانستان نیس (118876)
 
احمد وليد
۱۳۹۴-۰۱-۰۴ ۲۳:۵۲:۳۵
اين يك شايعه نيست حقيقت است.
بيا و ببين نيماجان (146981)
 
صبغت الله
۱۳۹۲-۰۶-۲۶ ۱۳:۲۲:۴۲
باحظورپیداکردن خارخیان فرهنگ افغانسان هم روره درحال خراب شدن است همه مردم ازفرهنگ بیگانه پیروی میکنند چون این کاری درست نیست باید همه مسلمانان از این همه فرهنگ خودداری کند (118853)
 
مرتضی اکبری
۱۳۹۲-۰۷-۰۹ ۰۰:۴۶:۲۵
حجاب ی امر اسلامی هست باید عمل کنن (120979)
 
rasa
۱۳۹۲-۰۷-۱۵ ۱۱:۳۸:۳۳
حجاب (122112)
 
rasa
۱۳۹۲-۰۷-۱۵ ۱۱:۴۰:۱۶
حجاب ضروری است (122113)
 
اصف
۱۳۹۲-۰۷-۲۷ ۱۵:۱۹:۵۹
شاکردان باید دریشی منظم وارد دانشگاه شود دختران یک ینوفرم خاص وارد پوهنتون شود . بعدا معلوم میشود لباس غربی یا اسلامی چه فرق میکند رویش سنتی سابقه از بین برده شود فکری 40 یا 50 سال پیش راتکرار می کند پس است
فکر نو داشته باشی (123734)
 
مریم
۱۳۹۳-۰۳-۱۸ ۲۰:۲۵:۳۳
باسلام باعقیده مهنازمخالفم (141562)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۰ ۱۳:۲۳:۵۸
علی مرتضی

آقا آصف نزری شمادرسته ولی بیایم از دینمان ازفرحنگی خودمان نه از غرب (148634)
 
محمدتابش
۱۳۹۲-۰۷-۲۸ ۱۳:۵۵:۵۰
واقعیت تلخ است که بایدآن راپذیرفت . (123939)
 
يلدا ايماق
Sweden
۱۳۹۲-۰۸-۱۲ ۲۳:۴۴:۳۷
عدم اكاهي جوانان إز اسلام است (125574)
 
نارویی
۱۳۹۲-۰۸-۲۳ ۰۹:۳۱:۳۲
حجاب یک امر الهی است باید آن رابپذیریم (126326)
 
خدیجه خطیب زاده
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۲۳ ۱۵:۰۲:۱۵
سلام به همه ی هموطنای عزیز
واقعا متاسف شدم.من دانشجوی افغانی در ایران هستم دوست دارم هر چه زودتر به کشورم برگردم وادامه حصیل در کشورم نمایم در عین حال خدمت.
اما این وضع رو که شنیدم واقعا تاسف خوردم به جوانان کشورم
ای کاش برای خودمان زندگی میکردیم وارزش والای خود را حفظ میکردیم.
دوست خوبم برای خودت ارزش قائل باش... (129652)
 
mostafa
Kuwait
۱۳۹۲-۰۹-۲۷ ۱۲:۲۹:۳۹
سلام من یک ایرانی هستم در جواب دوستان باید بگم عقل ما انسانها ناقصه و خداوند از نظر عقل و عدل کاملترینه پس وقتی خداوند امر به حجاب در زنان میکند حتما دلیل محکمی برای خود دارد و دوستانی که میگویند هر کس هر چی دوست داره بپوشه معلومه که خدا رو قبول نداره خدایی که علم هم وجودش رو ثابت کرده وقتی خداوند میفرماید اگر تار موهای شما از چادر بیرون باشه عذاب جهنم در انتظارتونه پس بدونید که خدا دروغ نمیگه ( استغفرالله) (130175)
 
yalda
۱۳۹۲-۱۰-۱۵ ۱۵:۵۵:۰۱
کاملا با شما موافقم دوست ایرانی (131824)
 
سونيا
۱۳۹۲-۱۱-۲۴ ۱۰:۰۵:۵۷
بايد بگم مصطفى جان حق با تويه اما افغانستان مخصوصا كابلش از قديم بى حجابى رواج بوده و اين مقصر خود فاميل هستن ب نظر من پسرا هيچ گناهى ندارن اين دختره كه جامعه رو ب فساد ميكشونه لطفا دخترا ناراحت نشين من خودم دخترم يكم منطقى فك كنين چرا فشن ميكنى؟؟واسه دل خودت هااااا؟ن ن ن واسه جلب توجه وگرنه چ لزومى داره فشن كنى بياى تو محل علم و تحصيل خاهرم ن خودت گناه كن ن بزار پسرا گناه كنندنميگم چادرى سرت كن بيا سر صنف بشين ن اگه ماها ميگيم حجاب كن منظورمون از حجاب اينه كه لباسى نپوش كه بدنت معلومى كنه ارايش نكن كه دل پسرا واست بره ب نظرم من يونيفرم هم براى پسر بايد باشه هم براى دختر بايد الزامى شه اميدوارم خاهرا ناراحت نشده باشن فقط يادتون باشه قران چى گفته اگه مسلمونى (135422)
 
۱۳۹۴-۰۴-۱۱ ۱۹:۲۳:۴۶
زنده باد خوانم بافهم دستت دردنكنه (148652)
 
على ميرزايى
۱۳۹۴-۰۴-۱۱ ۱۹:۳۸:۳۸
زن بى حجاب مسل حيوان است (148654)
 
فاروق بابک
Afghanistan
۱۳۹۴-۰۱-۲۹ ۱۱:۲۰:۳۷
دوست ایرانی سلام
فرموده شما کاملاً درست و بجا هست بسیار زیبا فرمودید اما یک نگاه ای هم به سرصورت خودتان بیندازید که ایرانی ها در دنیایی بدحجابی بیداد میکنند بسیار ببخشید (147445)
 
میرآغاحق دوست
Romania
۱۳۹۲-۱۱-۰۹ ۱۳:۵۸:۳۷
ازنگاه اسلام کاری زشت ونابسند است (134096)
 
نصرلا
United States
۱۳۹۲-۱۱-۱۴ ۲۳:۱۲:۳۷
اسلام باید حجاب داشته باشد (134522)
 
نعمت هستم
۱۳۹۲-۱۱-۱۹ ۱۴:۲۹:۲۹
به نظر من پوهنتون جای درس و تعلیم است نه جای مود و فیشن (134966)
 
۱۳۹۲-۱۲-۲۴ ۱۸:۳۳:۴۴
فاا (138501)
 
غفور
۱۳۹۳-۰۱-۰۴ ۲۲:۱۷:۲۱
اسلام باید حجاب داشته باد (138894)
 
يلدا مسعود
Sweden
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۱۷:۴۵:۰۳
در قرآن مجید بیش از ده آیه در مورد حجاب و حرمت نگاه به نامحرم وجود دارد.
یکی از این آیات، آیه 59 سوره احزاب است:« یا ایهاالنبی قل لازواجک و بناتک و نساءالمومنین یدنین علیهن من جلابیبهن ذلک ادنی ان یعرفن فلا یوذین و کان الله غفورا رحیما» (ای پیامبر، به زنان و دخترانت و نیز به زنان مومنین بگو خود را بپوشانند تا شناخته شوند و مورد اذیت قرار نگیرند. و خداوند بخشنده مهربان است.)
جلاب به معنای یک پوشش سراسری است؛ یعنی زن باید همه اندامش پوشیده باشد تا همچون گلی لطیف از دسترس هوسرانان مصون و محفوظ باشد. (139813)
 
حامد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۱۱:۰۵:۵۵
من دانشجوی افغانی مقیم ایران هستم نمیدونم با این توصیفات به چه امید و با چه انگیزه ای برگردم به کشوری که مردمش انقدر بی اراده وخود باخته و....است (139775)
 
رضاه234
۱۳۹۳-۰۱-۳۱ ۲۲:۵۴:۳۸
بنضر من بدحجابی می توانت جامعه را به نابودی بکشاند چنانکه درذمان قوم لوت نابود شود (140443)
 
مmasoud
۱۳۹۳-۰۲-۰۹ ۰۰:۳۲:۱۲
واقعیت است استادمحترم وگرامی باامید اینکه راه حل آنرا دریافت نماید (140658)
 
سمیع الله
۱۳۹۳-۰۲-۱۹ ۲۱:۰۶:۱۰
با عرض سلام
سمیع الله هستم، فارغ التحصیل دانشگاه کابل، دانشکده کمپیوترساینس.

همه چیز برمیگرده به فامیل و تربیت فامیلی.
دختر و پسری که در فامیل اسلامی، با آداب و اُصول اسلامی بزرگ و تربیت شده باشد هیچ گاه خلاف اصول اسلامی عمل نمیکند.
وقتی دختر یا پسری، در فامیلی که از بدوُ تولد با بد حجابی و شهوت رانی و دور از اصول و عقاید اسلامی بزرگ و تربیت شده باشد. با جبر و اکراه هم نمیتوان این اشخاص را از اصول اکتسابی اش (که همان بد حجابی ، شهوت رانی و نا آگاهی از عقایداسلامی هست) بدور یافت. (140818)
 
مدثر کبیری
۱۳۹۳-۰۲-۲۵ ۱۰:۴۰:۲۴
باید از طرف رهبری دانشگاه مقررات تعین شود (140956)
 
Rohollah
۱۳۹۳-۰۲-۲۸ ۱۰:۱۸:۰۴
در قوانین افغانستان، زنان اختیار دارند پوشش خود را، خودشان انتخاب کنند
و من و شما هم حق نداریم در مورد پوشش دیگران نظر بدهیم و بخواهیم مطابق میل ما لباس بپوشند
کسانی که به حجاب اسلامی اعتقاد دارند حجاب خود را رعایت کنند، ولی آنها حق ندارند به کسانی که شاید اعتقادی به دین نداشته باشند، در مورد حجاب تذکر بدهند

من اگر خوبم اگر بد، تو برو خود را باش
هر کسی آن درود عاقبت کار، که کشت (141020)
 
۱۳۹۳-۰۳-۱۸ ۲۰:۰۶:۲۰
خدایامن ب چ امیدی درس بخوانم وقتی کشورم چنین محصلانی داره!؟ (141561)
 
جلال
۱۳۹۳-۱۲-۲۳ ۱۴:۱۶:۴۲
دردین اسلام همه مثل سرنشینان یک کشتی هستیم.نمی شودهرکی به بهانه ی
اینکه این جای خودم است شروع به سوراخ
کردن کشتی کند.به همین دلیل همه نسبت
به هم مسئولیم. (146794)
 
محمدي
۱۳۹۳-۰۳-۰۷ ۰۶:۴۲:۰۶
بحيجابي زنهارا بي ارزش خواهد كرد زني بد حجاب مانند سنكي زيري باه است
محمدي ازبدخشا ن (141260)
 
محمدي
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۷:۳۹:۵۱
وحيده بسيارزني متفكر بااحساس است تشكر ازاين زنهاي بافهم (141325)
 
محمدي
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۰۸:۰۳:۰۳
بافاايزه موافيق هستم بايد فرهنك اسلامي وافغاني خودرا ترك نكيم مابه فرهنك غرب جكارداشته بتشم (141326)
 
محمدي وحيده دختري بادرك متفكراست
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۱۳:۲۲:۳۹
نظري من باوحيده موافيق هست (141327)
 
دیانا
۱۳۹۳-۰۳-۲۳ ۱۷:۰۷:۲۶
حجاب محافظ یک زن است (141664)
 
pedrak
Germany
۱۳۹۳-۰۴-۰۸ ۱۸:۰۳:۰۵
تقسیر خودتونه دوستان (142129)
 
Germany
۱۳۹۳-۰۴-۱۹ ۲۳:۲۸:۴۱
سلام خدمت دوستان من یکی ازعاملین بدحجابي راتلویزیون ميدونم. واقعا جایی تاسف است که رسانه ملی یک کشور اسلامی همچنین برنامه های مبتذل پخش میکنند دولت باید تاجای جلو اینکار را بگیر د (142377)
 
خديجه
۱۳۹۳-۰۴-۲۲ ۰۱:۱۹:۳۴
سلام
من با نظر دوستم موافق هستم بسيار جاي تاسف است كه يك محصل درست املا نداشته باشد
يك برادر ما گفتن كه دانشگاه كابك به محل رابطه داشتن دختر و پسر ياد ميشود در كل چنين نيست شايد اقليت باشند
و فعلا در پوهنتون كابل تعداد دختران با حجاب زيادتر است و اميد كه خواهر هاي ديگر ما نيز حجاب اسلامي را درنظر داشته باشند به نفع خودشان است
و يك تعداد محدود از دختران متاسفانه بسيار لباسهاي زشت به تن ميكنن همين ها باعث مىشوند كه مردم نسبت به همه دختر هاي پوهنتون چنين فكر كنن كه نبايد چنين فكر كنن
راه حل اين است كه قانون الهي بايد در جامعه تطبيق شود
اما در كل پوهنتون كابك بسيار محل خوب و مناسب براي درس خواندن است
اما متاسفانه زيادتر از محصلين مثبت نمي انديشن (142436)
 
پدرقیس
Afghanistan
۱۳۹۳-۰۵-۱۴ ۱۵:۵۶:۱۲
حجاب برای زنان مسلمان ازجله فرایض دینی است که حتی سورت النور در مورد حجاب نازل گردیده دختران وزنان مسلمان باید آن سوره را بخواند وخودرا از رسوای دنیا وآخرت نجات دهند دهند. (143001)
 
عبدالفهیم "سرخلاص سیدخیلی"
۱۳۹۳-۰۵-۲۷ ۱۰:۴۰:۵۸
آیات ونصوص شرعی فراوانی وجود دارد که در آن ها زن ها مسلمان به داشتن حجاب شرعی دستور داده شده واز ظاهرکردن زینت درمقابل مردان بیگانه شدیدأ بازداشته است خداوند متعال دراین باره میفرامید (یاایهاالنبی قل لازواجک وبناتک ونساء المونین یدنین علیهن من جلابیبهن .......... ترجمعه : ای پیامبربه دختران خود وبه زنان مومنان بگو ردهای خودرا جمع وجور برخویش فروافگنند. تااینکه اززنان بی بندبار باز شناخته شوند ودرنتیجه مورد اذیت وآزار اوباش قرار نگیرند خداوند متعال پیوسته آمرزنده . مهربان بوده وهست. حال هردرفامیل خود حجاب رابدست خودش است آبرو وعزت بدست خودش است هربگویم ولی خودفامیل تصمیم نگیردما کسی دیگری کرده تمیتواند (143243)
 
۱۳۹۳-۰۵-۲۷ ۱۰:۴۹:۳۷
سلام برای همه دوستان نظرمن خوب وپسندمسلمانان دلیربوده باشد من یک عسکرپولیس افغان هستم در پهلوی آن محلص پوهنحی شرعیات هم هستم (143245)
 
WanTeD
۱۳۹۳-۰۶-۰۲ ۱۴:۴۸:۱۹
ما مسلمان هستیم و نمیگیم چی باید به پوشی خودت هرچی دوست داری بپوش اما تو خونه خودت تو بیرون باید به دینت نگاه کنی
2 ازادی به معنی بهتر زندگی کردن
نه به معنی لخت شدن و گفتن این حرف که من ازادم (143375)
 
هارون
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۶:۱۲:۴۵
ذینت یک دختر خانم در حجابش است و دختر خانم های که تقلید از غرب میکنند خداوند انها را به راه راست دعوت کنند چرا که باعث گمراهی هزاران جوان دیگر میشوند به امید روزی که همه جوانان راه اسلام را در پیش گیرند وبه فکر این دنیایی دو روزه نباشند. (143957)
 
قدرالدین
۱۳۹۳-۰۷-۲۳ ۱۶:۱۵:۳۹
دخترانی است که از موسسات کفری دربدل بدحجابی پول میگیرند.
مبارزه حق وباطل جریان دارد ازخودسوال باید کرد که مسئولیت خود رادر برابر دین ودعوت مسلمانان به اخلاق نیک تاچه حدی انجام داده ایم. (144381)
 
سمیع
۱۳۹۴-۰۲-۰۵ ۰۹:۳۸:۴۰
خوب گپ است (147579)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۲-۱۱ ۰۲:۰۷:۰۲
باسلام خدمت دختران وپسران گلم بنده هم روزی در همین دانشگاه درس خواندم وابروی دانشگاه ابروی فرهنگ وملت ماست بیایید اندکی منطقی برخورد کنیم نه از روی احساس.قدرت هرکشوری جوانان ودانش ان کشوراست.اگر دردانشگاه ما بدحجابی باشد جهان خواهد گفت افغانها اراده و فرهنگ قوی ندارند بلکه تابع شرایطند هرطور شرایط حکم کند عمل میکنند درزمان طالبان حجاب ودرزمان غربی ها بدحجابی.دوم اینکه غرب با ترویج فسادوفحشا میخواهد علم ومنطق جوانان مارا اندک کند انوقت به اسانی غارت کند وهرکاری خواست.مد ولباس وبرهنگی نوعی سیاست برای تضعیف جوانان است.بهوش باشید ومحکم بایستید امیدمان به شماست (147663)
 
محمد
۱۳۹۴-۰۲-۱۱ ۰۹:۵۱:۴۳
باسلام خدمت دختران وپسران گلم بنده هم روزی در همین دانشگاه درس خواندم وابروی دانشگاه ابروی فرهنگ وملت ماست بیایید اندکی منطقی برخورد کنیم نه از روی احساس.قدرت هرکشوری جوانان ودانش ان کشوراست.اگر دردانشگاه ما بدحجابی باشد جهان خواهد گفت افغانها اراده و فرهنگ قوی ندارند بلکه تابع شرایطند هرطور شرایط حکم کند عمل میکنند درزمان طالبان حجاب ودرزمان غربی ها بدحجابی.دوم اینکه غرب با ترویج فسادوفحشا میخواهد علم ومنطق جوانان مارا اندک کند انوقت به اسانی غارت کند وهرکاری خواست.مد ولباس وبرهنگی نوعی سیاست برای تضعیف جوانان است.بهوش باشید ومحکم بایستید امیدمان به شماست (147666)
 
اسحاق علی مهران
۱۳۹۴-۰۲-۲۳ ۰۷:۳۱:۵۸
یک جامعه اسلامی باید همین قسم باشد کسی که اسلام است باید فرق بین کافرواسلام را بداند وزنان ازآزادی خود سوی استفاده میکند بلخصوص دختران دانشگاهاب کابل میخواهند که با استایل سابت نماید که ما محصل هستیم (147865)
 
Yasin
۱۳۹۴-۰۴-۱۳ ۱۰:۲۱:۲۵
یاسینم از همتان ممنوم درود بر شما ماکه تو کشور غریبم تازه مخام برم دانشگاه ازاد
اتحاد خیلی قشنگه هوایه همدیگه رو دشته باشن تا ما بیام (148666)