توصيه مطلب
۰
 
انتقاد آمر برنامه سوادآموزی بلخ از کم‌کاری دولت در خصوص محو بی‌سوادی
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ سنبله ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۶

آمر برنامه سوادآموزی بلخ در محفل تجلیل از روز جهانی سواد گفت دولت در زمینه سواد کمتر تلاش می‌کند و کمترین بودجه را اختصاص داده و همچنین برای بالا بردن سطح آگاهی مردم هیچ تلاشی وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) امروز طی محفلی از طرف انستیتوت علوم صحی حیات در بلخ از روز جهانی سواد با حضور آمر برنامه سواد آموزی این ولایت، وکیل‌های شورای ولایتی و فعالان مدنی در شهرمزار شریف تجلیل شد.

نصیر احمد احمدی آمر برنامه سواد آموزی ولایت بلخ که در این مراسم صحبت می کرد گفت: اداره سواد آموزی به همکاری نهادهایی که در بلخ فعال است و در زمینه بلند بردن سطح سواد کار می کنند؛ از یک اداره غیر فعال به یک اداره فعال تبدیل شده است.

وی در ادامه بیان کرد: در سال جاری این اداره با سایر نهادهای همکار، توانسته است بیش از ۹۰۰ مرکز سواد آموزی را در سطح شهر و ولسوالی های ولایت بلخ ایجاد نماید.

نامبرده هم چنان بیان کرد: در این مراکز در حدود ۲۰ هزار تن سواد آموز که شامل زن و مرد می باشد مشغول فراگیری هستند که در هر مرکز ۲۵ شاگرد حضور دارد.

آمر برنامه سواد آموزی در بلخ با بیان اینکه هنوز احصائیه دقیق از تعداد بی سوادان در بلخ ندارد در ادامه گفت: نظر به معلوماتی که داریم اکثر بی سوادان در بلخ خانم ها می باشند و نیز ۸۵ فیصد از اشتراک کننده در مراکز سواد آموزی نیز خانم ها هستند.

وی در ادامه گفت: ما در تلاش هستیم که در سال آینده با همکاری نهادهای رهبری کننده‌ی محو بی سوادی، خصوصا وزارت معارف و نیز معینت سواد آموزی، ارقام مراکز سواد آموزی را بالا ببریم.

احمدی گفت: هنوز هم در ولسوالی های این ولایت به سبب عنعنات ناپسند و هم چنان مشکلات خانوادگی خانم ها نمی توانند در مراکز سواد آموزی اشتراک نمایند و هم چنان بنابر مشکلات اقتصادی آقایان نیز در این برنامه ها سهم نمی گیرند.

وی با انتقاد شدید از دولت گفت: با وجودی که اکثر مردم ما بی سواد هستند اما دولت در زمینه سواد کمتر تلاش می کند و کمترین بودجه را اختصاص می‌دهد و هم چنان برای بالا بردن سطح آگاهی دهی مردم و ذهینت سازی برای آنها، هیچ تلاشی وجود ندارد.

قابل ذکر است که از روز جهانی سواد در حالی تجلیل می گردد که در بین کشورهای منطقه افغانستان بیشترین افراد بی سواد را دارد.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 149680