توصيه مطلب
۰
 
خطیبان نماز جمعه کابل :
اجازه سو استفاده دشمنان از آشفته بازار سیاست افغانستان را ندهید
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ اسد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۷

ند

نماز پرفیض عبادی سیاسی جمعه این هفته، در سراسر مساجد و مصلاهای شهر کابل با حضور گسترده نماز گزاران مسلمان و خدا جو اقامه شد.

به گزارش خبرگزاری آوا خطیبان نماز جمعه ضمن توصیه مردم به تقوی الهی امر به واحبات دوری از محرمات به وحدت و همبستگی شهروندان تاکید کردند.

امامان جمعه غرب، جنوب و شرق کابل، از مردم خواستند که با توجه به شرایط حساس کنونی درکشور هوشیاری خویش را بیشتر از پیش حفظ نموده و با درایت خاص جلو نفاق افگنان و شرارت پیشگان را بگیرند.

آنان همچنان از مسوولان حکومتی خواستند که درقسمت خواستهای برحق مردم درفضای مسالمت آمیز توجه نموده و برای جلب اعتماد مردم نسبت به دولت تلاشهای همه جانبه نماید.

حجت الاسلام و المسلمین عبد القدیر عالمی؛ امام جمعه مصلای ابا صالح المهدی غرب کابل، گفت دولت باید بر خورد عقلانی با قضایا داشته باشد و فتنه ها را از راه منطق مهار و خاموش کند.

به گفته او، افغانستان در شرایط قرار دارد که نباید تفرقه ها دامن زده شود، زیرا امروز مردم بیشتر از هر زمانی دیگر نیاز به وحدت و یگدیگر پذیری و همدیگر دوستی دارند.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا مظفر امام جمعه جنوب کابل با استناد به آیه قرآن کریم گفت: خداوند به مسلمانان دستور اکید می دهد که از اختلاف بپرهیزید زیرا شما را ضعیف و سست می کند و آنگاه دشمن بر شما استیلا پیدا می کند.

به گفته این عالم دینی، از دید اسلام و قرآن، مسلمانان بادید در مسیر واحد حرکت کنند و هرکسی برای خود و به نفع شخصی خود کار نکنند بلکه همواره مصالح عموم را در نظر داشته باشد زیرا این کار سبب می شود یک نوع هماهنگی اجتماعی بوجود بیاید و مردم بیشتر به حقوق خود دست پیدا کنند.

او تاکید کرد که مسلمانان افغانستان باید درمحوریت قرآن وحدت خود را حفظ کند تا دشمن نتواند از آشفته بازار میدان سیاست و نا هماهنگی مسلمانان سوء استفاده کنند.

در همین حال حجت الاسلام و المسلمین شیخ حیدر محسنی امام جمعه ی ده سبز شهرکابل نیز با اشاره به فاجعه ی المناک دوم اسد در چوک دهمزنگ کابل که سبب کشته و زخمی شدن صد هاتن گردید گفت: اغنیا و ثروت مندان به خانواده های شهدا که اکثر آنان درآتش فقر می سوزند باید کمک نمایند.

محسنی، کمک به خانواده های شهدا وهمچنین مجروحین حادثه دوم اسد را مسوولیت دولت و تمام شهروندان خواند و گفت: کسانی که دراین حادثه عزیزان خود را از دست داه اند نیاز به دلجویی دارند و باید با کمک های مادی و معنوی مرهمی بر زخمهای آنان گذاشته شود.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 129311