توصيه مطلب
۰
 
تصمیم جدی کمیسیون انتخابات بر استفاده از تکنالوژی در انتخابات آینده
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۸

کمیسیون مستقل انتخابات می گوید، هرچند تاهنوز برای نهایی سازی شیوه برگزاری انتخابات تصمیم نهایی گرفته نشده است، اما این که این انتخابات با تکنالوژی برگزار شود، تصمیم این کمیسیون نهایی است.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، امام محمد وریماچ، رییس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که در انتخابات باید از تکنالوژی باید استفاده شود. وی افزود که برای ترتیب لیست رأی دهندگان و شناساسی رأی دهندگان از تکنالوژی استفاده خواهد شد، اما استفاده از تکنالوژی برای رأی دهی و شمارش آرا هنوز مورد بحث است.

اما نهادهای ناظر بر روند انتخابات، تصمیم برگزاری انتخابات با شیوه الکترونیک را وابسته به منافع چهره های کلیدی حکومت می دانند.

جان داد سپین غر، رییس دیدبان انتخابات افغانستان می گوید: "مشکل اصلی حکومت است، اگر افرادی که در رأس قدرت اند بخواهند، به شیوه الکترونیک برگزار می کند، ورنه نخواهند کرد".

این در حالی است که دو مانع عمده فرا راه برگزاری انتخابات پیشرو قرار دارد؛ نخست تأمین امنیت و دوم نیز فراهم کردن ۲۱۰ میلیون دالر بودجه برگزاری انتخابات.

به تازگی کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده که کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آمریکا و برخی از کشورهای همپیمان افغانستان، حاضر به تمویل بودجه انتخابات شده اند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 146439