توصيه مطلب
۰
 
وزیر ارشاد، حج و اوقاف:
برخی کشورها در صدد ترویج تفکر غیر مذاهب حنفی و جعفری در افغانستان اند
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ قوس ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۴

فیض محمد عثمانی وزیر ارشاد، حج و اوقاف می‌گوید که برخی کشورها افراد مشخصی خود را در افغانستان دارند که توسط آنان مفکورهای خویش را ترویج می‌کنند.
به‌گزارش خبرگزاری آوا، آقای عثمانی که امروز در نشست استجوابیه مجلس صحبت می‌کرد، گفت: در افغانستان دو فقه جعفری و حنفی رسمی است، در مواردی برخی کشورها می‌خواهند مفکورهای خویش را ترویج کنند.
اشاره وزیر ارشاد به ترویج تفکر وهابیت و "غیرمقلدین" است که شماری نمایندگان مجلس نسبت به آن ابراز نگرانی کردند.
مولوی تره‌خیل، عضو مجلس نمایندگان گفت که تفکر افراطیت و داعشی از سوی علمای "غیر مقلد" صورت می‌گیرد و باید جلوش گرفته شود.
آقای تره‌خیل افزود که منبع غیرمقلدان، داعش است.
او از وزارت حج و اوقاف خواست که جلو کسانی که تقلید ندارند و مذاهب رسمی افغانستان(جعفری و حنفی) را قبول ندارند، را بگیرد.
الله‌گل مجاهد، عضو دیگر مجلس نیز گفت که وهابی‌ها با رخنه در میان پیروان مذهب حنفی می‌خواهند اختلافات را به میان آورند.
این در حالیست که حفیظ منصور، نماینده مردم کابل در مجلس چند روز قبل گفت: ثقافت اسلامی در دانشگاه‌ها تروریست تربیه می‌کند. آقای منصور همچنان گفته بود که اکثر مساجد و مدارس افراطیت پخش می‌کنند.
این اظهارات جنجالی امروز(شنبه) پای وزیر حج و اوقاف و مقام‌های ارشد وزارت‌های معارف، اطلاعات و فرهنگ و تحصیلات عالی را به مجلس کشاند.
شفیق صمیم، معین تعلیمات اسلامی وزارت معارف در نشست امروز تاکید کرد که این معینیت به هیچ‌کسی اجازه نمی‌دهد که ضد نظام اسلامی افغانستان تبلیغ کند و یا اختلاف مذهبی را دامن بزنند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 134685