توصيه مطلب
۰
 
وزیر امور داخله: سلاح‌های غیرقانونی جمع‌آوری و موترهای فاقد اسناد ثبت می شود
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۸

وزیر امور داخله می گوید که طرزالعمل توزیع کارت های مجوز حمل سلاح نهایی شده است و به زودی از سوی شورای امنیت و رئیس جمهور پاس خواهد شد.

به‌گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، تاج محمد جاهد، وزیر امور داخله که امروز در نشست کمیسیون امنیت داخلی مجلس صحبت می‌‌کرد، گفت که پس از تایید این طرزالعمل تلاش جدی صورت می‌گیرد تا سلاح‌های غیرقانونی جمع‌آوری شود.

آقای جاهد تاکید کرد که در زمینه جمع آوری سلاح برنامه مشخص وجود دارد تا سلاح‌هایی که نزد افراد مسلح غیر مسوول وجود دارد جمع آوری شود.

این در حالیست که مردم به ویژه باشندگان کابل از وجود سلاح‌های غیرقانونی در نزد افراد غیر مسوول همواره نگرانی داشته اند. باشندگان کابل یکی از عوامل بالارفتن جرایم جنایی در این شهر را ناشی از وجود سلاح های غیرقانونی می دانند.

تنها در چند روز گذشته چندین مورد قتل در شهر کابل صورت گرفته است. کشته و زخمی شدن چند غیرنظامی در بند تفریحی قرغه توسط افراد مسلح غیر مسوول یکی از این موارد است.

شب گذشته نیز یک تازه عروس در ساحه حوزه سوم کابل توسط افراد مسلح کشته شد.

ثبت موترهای فاقد اسناد

از سوی دیگر وزیر امور داخله از برنامه این وزارت برای ثبت وسایط نقلیه فاقد مدرک خبر داده می گوید که تمام وسایط نقلیه فاقد مدرک راجستر/ثبت می شود.

آقای جاهد افزود که برای این نوع موترها پس از ثبت یک نوع کارت مخصوص توزیع می شود و سپس محصول گمرکی آن توسط وزارت مالیه انجام می شود.

در بسیاری از ولایت‌ها و روستاهای کشور مردم از موترهای فاقد مدرک به موترهای «ویشی و یک کلید» مشهور است، استفاده می‌کنند.

این نوع موترها به عنوان پرزه در کانتینرهای جازده می شود و بدون محصول گمرکی از مرز وارد افغانستان می شود.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 146456