توصيه مطلب
۰
 
خلبان به دلیل اخراج پناهجوی افغانستانی از پرواز سرباز زد
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ سنبله ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۶

یک پناهجوی افغانستانی که درخواست پناهندگی او در بریتانیا رد شده و قرار بود به افغانستان برگردانده شود، پس از آنکه خلبان از پرواز سرباز زد، در بریتانیا مانده است.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) ، صمیم بیگزاد، ۲۲ ساله، دوسال پیش به منظور پیوستن به پدرش که درخواست پناهندگی‌اش در بریتانیا پذیرفته شده بود، از راه‌های غیرقانونی وارد بریتانیا شد.

زمانی که او در وضعیت آشفته وارد هواپیما در فرودگاه هیترو شد، خلبان شرکت هواپیمایی ترکیه تصمیم گرفت که در اعتراض به اخراج او، پرواز نکند.

این پناهجو به مرکز اخراج مهاجران منتقل شده است.

آقای بیگزاد از اردوگاه مهاجران کاله در شمال فرانسه به بریتانیا آمده بود.

او گفته است زندگیش در افغانستان در معرض خطر است و می‌ترسد که به دلیل پیمانکاریش با امریکایی‌ها در افغانستان توسط طالبان سربریده شود.

پدرش که ۱۰ سال است در بریتانیا زندگی می‌کند، به خاطر عوارض پس از سانحه نیاز به مراقبت تنها پسرش دارد.

بی بی سی نوشت: بیگزاد پس از رد درخواست پناهندگیش ماه گذشته بازداشت شد و به او گفته شد که به زودی به افغانستان برگردانده می‌شود.

گفته شده خلبان در اعتراض به اخراج این پناهجو گفته: "من حاضر به پرواز نیستم. زندگی کسی در خطر است".

قوانین اروپا به خلبان‌ها اجازه می‌دهد تا درصورت "لزوم و صلاح‌دید" از انجام پرواز خودداری کنند.

کریگ مکنین، یکی از نمایندگان پارلمان بریتانیا، گفت: با آقای بیگزاد ابراز همدردی می‌کند اما او باید اخراج شود.

آقای کمنین گفت: "ما قوانین مهاجرتی داریم، یک فرآیند قانونی داریم و از آنچه میتوانم ببینم، در پرونده آقای بیگزاد قانون به درستی تطبیق شده است."

او افزود: "ما نمیتوانیم سیستمی داشته باشیم که ورود غیرقانونی از طریق ارودگاه جنگل در کاله منجر به اعطای اقامت شود. این پیام خوبی ندارد."

فرانسه و بریتانیا دو سال پیش توافقنامه‌ای برای مبارزه با قاچاق انسان امضا کردند. این توافقنامه در بندر کاله امضا شد، جایی که مدتهاست پناهجویان تلاش می‌کنند با سوار شدن غیرقانونی به وسایل نقلیه‌ای که از تونل زیر کانال مانش عبور می‌کنند، خود را به بریتانیا برسانند.

یکی از سخنگویان اداره مهاجرت بریتانیا گفت که در مورد پرونده آقای بیگزاد "تصمیم منصفانه" اتخاذ شده و این تصمیم در تناقص با حقوق بشر نیست.

او تصریح کرد: "اخراج تنها زمانی اجرا می‌شود که اداره مهاجرت و دادگاه نتیجه‌گیری کنند که این کار ایمن است."

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 149146